Kontaktní čočky: Péče a rizika

Kontaktní čočky: Péče a rizika

posledním článku o kontaktních čočkách jsme si vysvětlili, proč je nutné nechat jejich výběr odborníkovi. Ten zajistí, abyste v čočkách měli ideální dioptrie, a zároveň zvolí takový typ, který bude správně sedět na vaše oči. Následně vás naučí kontaktní čočky nasazovat a vyndávat. Pak už si můžete začít užívat všech výhod, které svým uživatelům přináší. Jaká jsou však rizika jejich nošení a jak je eliminovat?

Starost o kontaktní čočky návštěvou odborníka rozhodně nekončí. Tím, že se nasazují přímo na povrch oka, je extrémně důležitá správná péče a dodržování několika zásad, a právě ty si přiblížíme v tomto článku.

Péče o čočky

Péče o čočky je podstatná hned z několika důvodů. Jednak jde o ochranu samotné kontaktní čočky, kdy dodržováním hygienických zásad zajišťujeme, že si kontaktní čočka zachovává své parametry a funkčnost po celou dobu své životnosti, a jednak pro ochranu samotných očí. Během nošení je totiž v neustálém kontaktu se slzným filmem, který kromě vody obsahuje také tuky, bílkoviny, nečistoty z okolí, odumřelé buňky či mikroorganismy. Všechny tyto součásti mohou na čočkách ulpívat a pokud je pravidelně nečistíme, hrozí poškození povrchu oka nebo infekce.

Strašák jménem Acanthamoeba

A jak je tedy nutné s kontaktními čočky zacházet, abychom předešli zdravotním komplikacím? V první řadě je třeba si těsně před manipulací s čočkami vždy umýt ruce, abychom si do očí nezanesli nečistoty z prstů. Následně musíme ruce důkladně osušit, je totiž důležité, aby se na kontaktní čočky nedostávaly kapky vody. To znamená i zvýšenou opatrnost při plavání, potápění, ale i sprchování. Jistě vás napadá otázka, proč je právě toto rizikové, když se zpravidla sprchujeme v čisté pitné vodě. Jedním z největších „strašáků“ spojených s nošením kontaktních čoček je prvok Acanthamoeba, který se vyskytuje v půdě, jezerní vodě, ale může se objevovat i v plaveckých bazénech a vodě pitné. Některé druhy Acanthamoeby mohou způsobovat tzv. acanthamoebovou keratitidu, tedy velmi závažný zánět oční rohovky, který se velmi dlouho léčí a často způsobuje trvalé zhoršení vidění, nebo dokonce slepotu.

Do styku s tímto prvokem se dostává celá řada lidí (například při oplachování obličeje vodou), acanthamoebová keratitida však hrozí pouze v případě narušení povrchu oka, skrze které se organismus může dostat až do oka. Nositelé kontaktních čoček jsou proto výrazně rizikovější skupinou – nešetrná aplikace kontaktních čoček může povrch oka velmi snadno lehce poškodit. Pokud tedy Acanthamoeba ulpí na povrchu čočky, vložíme si ji tak přímo na vytvořenou trhlinu a prvok se pak může velmi snadno dostat přímo do oka.

Jak při líčení?

Ale zpět k péči o kontaktní čočky. Umytýma a důkladně osušenýma rukama vyjmeme kontaktní čočky z balení nebo pouzdra, na prstu opláchneme fyziologickým roztokem (určeným speciálně na kontaktní čočky) a nasadíme. V případě líčení se líčíme až po nasazení kontaktních čoček, odličování naopak provádíme až po jejich vyjmutí z oka. Pokud používáme kontaktní čočky jednodenní, je tímto veškerá nutná péče v podstatě za námi – po vyjmutí z oka se čočky vyhodí a další den se použijí úplně nové.

U kontaktních čoček s delší dobou nošení (týdenní, čtrnáctidenní, měsíční…) se pak přidává každodenní čištění po jejich vyjmutí z očí. Kontaktní čočku musíme nejprve mechanicky očistit – po vyndání z oka si čočku položíme na dlaň a s trochou fyziologického roztoku promneme z obou stran mezi prstem a dlaní. Pak čočku opláchneme roztokem a vložíme do pouzdra naplněného čerstvým roztokem, díky němuž se čočky lubrikují a dezinfikují. Na tomto místě se opravdu nevyplatí šetřit a roztok v pouzdře měnit s nižší frekvencí!

Stejně tak je důležité dodržovat délku nošení u samotných kontaktních čoček. Jednodenní čočky tedy nenosit déle než na jedno použití, čtrnáctidenní čočky nosit maximálně dva týdny a měsíční měnit po měsíci. A pozor ‑ životnost se počítá ode dne otevření kontaktní čočky z původního balení, nezávisle na tom, jak často je nosíte! Pravidelně se musí měnit i samotné pouzdro, v němž kontaktní čočky uchováváme. Toto pouzdro je součástí každého roztoku na kontaktní čočky, s každým novým roztokem proto začněte používat i nové pouzdro.

Péče o kontaktní čočky nám zajistí, aby čočky sloužily správně po celou dobu své životnosti, a abychom předcházeli poškozením oka a infekcím. Mezi nejčastější oční onemocnění spojené s kontaktními čočkami jsou virové i bakteriální záněty spojivky (konjunktivitidy) a rohovky (keratitidy), edém rohovky, neovaskularizace a podobně. Základním pravidlem je nenasazovat kontaktní čočky, pokud jsou oči zarudnuté nebo cítíte pálení očí, ani pokud se cítíte celkově nemocní, a v případě vážnějších nebo dlouhodobějších komplikací navštívit odborníka.

Alžběta Kotrbová

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Nejlevnější optika na trhu

Nejlevnější optika na trhu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.