Kontaktní čočky: Péče a rizika

Kontaktní čočky: Péče a rizika

posledním článku o kontaktních čočkách jsme si vysvětlili, proč je nutné nechat jejich výběr odborníkovi. Ten zajistí, abyste v čočkách měli ideální dioptrie, a zároveň zvolí takový typ, který bude správně sedět na vaše oči. Následně vás naučí kontaktní čočky nasazovat a vyndávat. Pak už si můžete začít užívat všech výhod, které svým uživatelům přináší. Jaká jsou však rizika jejich nošení a jak je eliminovat?

Starost o kontaktní čočky návštěvou odborníka rozhodně nekončí. Tím, že se nasazují přímo na povrch oka, je extrémně důležitá správná péče a dodržování několika zásad, a právě ty si přiblížíme v tomto článku.

Péče o čočky

Péče o čočky je podstatná hned z několika důvodů. Jednak jde o ochranu samotné kontaktní čočky, kdy dodržováním hygienických zásad zajišťujeme, že si kontaktní čočka zachovává své parametry a funkčnost po celou dobu své životnosti, a jednak pro ochranu samotných očí. Během nošení je totiž v neustálém kontaktu se slzným filmem, který kromě vody obsahuje také tuky, bílkoviny, nečistoty z okolí, odumřelé buňky či mikroorganismy. Všechny tyto součásti mohou na čočkách ulpívat a pokud je pravidelně nečistíme, hrozí poškození povrchu oka nebo infekce.

Strašák jménem Acanthamoeba

A jak je tedy nutné s kontaktními čočky zacházet, abychom předešli zdravotním komplikacím? V první řadě je třeba si těsně před manipulací s čočkami vždy umýt ruce, abychom si do očí nezanesli nečistoty z prstů. Následně musíme ruce důkladně osušit, je totiž důležité, aby se na kontaktní čočky nedostávaly kapky vody. To znamená i zvýšenou opatrnost při plavání, potápění, ale i sprchování. Jistě vás napadá otázka, proč je právě toto rizikové, když se zpravidla sprchujeme v čisté pitné vodě. Jedním z největších „strašáků“ spojených s nošením kontaktních čoček je prvok Acanthamoeba, který se vyskytuje v půdě, jezerní vodě, ale může se objevovat i v plaveckých bazénech a vodě pitné. Některé druhy Acanthamoeby mohou způsobovat tzv. acanthamoebovou keratitidu, tedy velmi závažný zánět oční rohovky, který se velmi dlouho léčí a často způsobuje trvalé zhoršení vidění, nebo dokonce slepotu.

Do styku s tímto prvokem se dostává celá řada lidí (například při oplachování obličeje vodou), acanthamoebová keratitida však hrozí pouze v případě narušení povrchu oka, skrze které se organismus může dostat až do oka. Nositelé kontaktních čoček jsou proto výrazně rizikovější skupinou – nešetrná aplikace kontaktních čoček může povrch oka velmi snadno lehce poškodit. Pokud tedy Acanthamoeba ulpí na povrchu čočky, vložíme si ji tak přímo na vytvořenou trhlinu a prvok se pak může velmi snadno dostat přímo do oka.

Jak při líčení?

Ale zpět k péči o kontaktní čočky. Umytýma a důkladně osušenýma rukama vyjmeme kontaktní čočky z balení nebo pouzdra, na prstu opláchneme fyziologickým roztokem (určeným speciálně na kontaktní čočky) a nasadíme. V případě líčení se líčíme až po nasazení kontaktních čoček, odličování naopak provádíme až po jejich vyjmutí z oka. Pokud používáme kontaktní čočky jednodenní, je tímto veškerá nutná péče v podstatě za námi – po vyjmutí z oka se čočky vyhodí a další den se použijí úplně nové.

U kontaktních čoček s delší dobou nošení (týdenní, čtrnáctidenní, měsíční…) se pak přidává každodenní čištění po jejich vyjmutí z očí. Kontaktní čočku musíme nejprve mechanicky očistit – po vyndání z oka si čočku položíme na dlaň a s trochou fyziologického roztoku promneme z obou stran mezi prstem a dlaní. Pak čočku opláchneme roztokem a vložíme do pouzdra naplněného čerstvým roztokem, díky němuž se čočky lubrikují a dezinfikují. Na tomto místě se opravdu nevyplatí šetřit a roztok v pouzdře měnit s nižší frekvencí!

Stejně tak je důležité dodržovat délku nošení u samotných kontaktních čoček. Jednodenní čočky tedy nenosit déle než na jedno použití, čtrnáctidenní čočky nosit maximálně dva týdny a měsíční měnit po měsíci. A pozor ‑ životnost se počítá ode dne otevření kontaktní čočky z původního balení, nezávisle na tom, jak často je nosíte! Pravidelně se musí měnit i samotné pouzdro, v němž kontaktní čočky uchováváme. Toto pouzdro je součástí každého roztoku na kontaktní čočky, s každým novým roztokem proto začněte používat i nové pouzdro.

Péče o kontaktní čočky nám zajistí, aby čočky sloužily správně po celou dobu své životnosti, a abychom předcházeli poškozením oka a infekcím. Mezi nejčastější oční onemocnění spojené s kontaktními čočkami jsou virové i bakteriální záněty spojivky (konjunktivitidy) a rohovky (keratitidy), edém rohovky, neovaskularizace a podobně. Základním pravidlem je nenasazovat kontaktní čočky, pokud jsou oči zarudnuté nebo cítíte pálení očí, ani pokud se cítíte celkově nemocní, a v případě vážnějších nebo dlouhodobějších komplikací navštívit odborníka.

Alžběta Kotrbová

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.