Jsou kontaktní čočky pro mě?

Jsou kontaktní čočky pro mě?

Současná doba nám do životů přináší velké množství nepříjemností. Jednou z nich je neustálé zamlžování brýlí kvůli povinnému nošení roušek. Každý se s tím vypořádává po svém – někdo zkouší veškeré dostupné přípravky proti zamlžování, někdo testuje všemožné babské rady, někdo nechává brýle doma a chodí raději „poslepu“ a někdo zvažuje, že brýle vymění za kontaktní čočky. A právě pro poslední skupinu tu máme tento článek.

Jsou kontaktní čočky pro mě?

„Víte, já bych moc rád střídal brýle s kontaktními čočkami, ale já je nesnesu. Kdysi jsem to zkoušel a čočky mě v oku hrozně řezaly a někdy mi z oka i samy vypadly.“ Věta, kterou na optikách, v různých obměnách, slýcháváme až moc často. Tito jedinci pak dojdou k závěru, že kontaktní čočky pro ně nejsou vhodným řešením. Přitom závěr by měl být u většiny trochu jiný: že ty konkrétní kontaktní čočky, které kdysi vyzkoušel, pro něj nebyly vhodné. Protože po otázce, jaké kontaktní čočky dotyčný zkoušel, přijde obvykle odpověď: „Já ani nevím, já jsem si prostě nějaké zkusil koupit na internetu.“ A to je právě ten problém.

Není oko jako oko

Znát dioptrie u kontaktních čoček bohužel nestačí. Je potřeba změřit několik dalších parametrů, bez kterých je výběr pro vás vhodných čoček v podstatě loterií. Jedním z nejpodstatnějších parametrů je tzv. poloměr zakřivení. Kontaktní čočka by měla, zjednodušeně řečeno, kopírovat zakřivení vašeho oka. Pokud je zaoblená málo, nemůže na oko přilnout, a bude se proto na povrchu oka moc pohybovat a může i vypadnout. Zároveň nesmí být čočka zaoblená více než oko, protože v takovém případě čočka oko dráždí. A protože každý z nás má tvar oka trochu jiný, vyrábějí se kontaktní čočky v několika různých průměrech i poloměrech zakřivení a je nutné přední segment oka změřit speciálním přístrojem, aby se zvolily ty správné.

Proto je zjištění těchto parametrů jednou z nezbytných součástí vstupní prohlídky, která vždy probíhá před samotnou aplikací kontaktních čoček. Celá prohlídka je totiž pro budoucí bezproblémové nošení čoček zásadní. Úvodní anamnéza a důkladné vyšetření předního segmentu oka a očních víček napomohou odhalit případné kontraindikace a upozorní na možné riziko, že čočky budete hůř snášet. Zároveň můžeme v tomto kroku odhalit omezení ve volbě vhodného typu kontaktních čoček – pokud se například často pohybujete v nadměrně prašném či zakouřeném prostředí, měli byste nosit kontaktní čočky jednodenní, které večer vyhodíte a další den si vezmete úplně nové. Těm, kdo nenosí kontaktní čočky v problematickém prostředí a je schopný (a především ochotný) se o kontaktní čočky náležitě starat, je pak možné doporučit i čočky s delší frekvencí výměny (týdenní, čtrnáctidenní, měsíční). Dalším krokem je stanovení optimální refrakce, tedy dioptrické hodnoty. Ne u každého se budou dioptrie kontaktních čoček shodovat s dioptriemi, které nosí v brýlích. Například brýlovou korekci nad 4 dioptrie je nutné do kontaktních čoček přepočítat – v čočkách bude buď o něco vyšší, nebo nižší (záleží na typu oční vady).

Dejte tomu čas

Tak. Po tomto podrobném měření už tedy víme, že je přední segment oka v pořádku a aplikaci nebrání žádné zdravotní potíže. Zjistili jsme ideální dioptrickou hodnotu a dohodli jsme se na vhodném typu kontaktních čoček. Nezbývá tedy nic jiného než se vrhnout přímo na samotnou aplikaci zkušebních čoček. Po vložení čoček do obou očí je nutné nechat je chvíli usadit (obvykle 10-30 minut podle typu kontaktních čoček) a po uplynutí potřebné doby proběhne zhodnocení. Vyzkouší se, jak s kontaktními čočkami vidíte a jaký je váš subjektivní pocit, tedy jestli vás čočky dráždí, zda vidíte po mrknutí rozmazaně a podobně. Na speciálním přístroji se pak zkontroluje usazení kontaktní čočky v oku. Pokud je všechno v pořádku, začíná práce pro vás, protože se musíte naučit kontaktní čočky nasazovat a vyndávat. Nebojte se, na nic z toho nezůstanete sami, každý odborník by vám měl vše vysvětlit, ukázat a společně s vámi najít techniku, pomocí které čočku vložíte do oka šetrně a zároveň vám bude vyhovovat. Podstatnou součástí nácviku je také poučení o zásadách správné péče o kontaktní čočky. Nevhodné zacházení s čočkami totiž může zapříčinit řadu zdravotních komplikací, dokonce i velmi závažných, a proto se na toto téma zaměříme v příštím článku.

Alžběta Kotrbová

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.