Oranžíkova poradna: Tenčení brýlových čoček

V minulém článku jsme si řekli, jak zásadní vliv může mít na výslednou podobu brýlí výběr obruby. To je však pouze polovina práce. Ještě zbývá volba brýlových čoček, která hraje stejně podstatnou roli. Kromě výběru obruby se musíme dále rozhodnout, jestli do ní budeme chtít čočky čiré, sluneční či zabarvovací, jakou zvolíme povrchovou úpravu a jaké ztenčení. A právě na tenčení se zaměříme tentokrát.

„Co to vlastně znamená to tenčení brýlových čoček?“, „Jaké tenčení je pro mě nejlepší?“, „Vždyť nemám moc dioptrií, proč si brát tenčené čočky?“, tyto základní otázky na optikách zaznívají téměř denně. Pojďme si je tedy postupně zodpovědět.

Co vlastně znamená tenčení brýlových čoček?

Plastové brýlové čočky se vyrábějí v několika různých ztenčeních – v různých indexech lomu, budeme-li užívat přesnější, odbornou terminologii. Index lomu je fyzikální veličina popisující šíření světla v různých prostředích (materiálech), která nám zároveň udává, jak účinně je materiál čočky schopný ohýbat světlo. Čím vyšší je hodnota indexu lomu čočky, tím více se v ní světelné paprsky lámou, což umožňuje dosáhnout stejné dioptrické hodnoty při výrazně nižší středové či okrajové tloušťce. Zní to možná složitě, ale výsledek je jednoduchý – čím vyšší zvolíme index lomu, tím tenčí a lehčí brýlové čočky budou.

Jaké tenčení je pro mě nejlepší?

Základní index lomu plastové brýlové čočky má hodnotu 1,5. Jedná se o zcela neztenčenou brýlovou čočku, která je ideální pouze pro lidi s malou dioptrickou vadou.  Čím více máme dioptrií, tím budou čočky v základním indexu lomu tlustší a těžší, což s sebou samozřejmě nese negativa. Tloušťka čoček může působit ve zvolené obrubě velmi rušivě a vyšší váha zas snižuje komfort při celodenním nošení brýlí.

Tenčené, tzv. vysokoindexové, čočky se pak nejčastěji nabízí v indexech 1,6, 1,67 a 1,74. Vzpomínáte si na pravidlo o indexu lomu? Čím větší je jeho hodnota, tím je čočka tenčí. Často se v optikách hovoří o tzv. „stupních“ tenčení, v tomto slovníku by tedy plastové čočky s indexem lomu 1,6 byly prvním stupněm tenčení, 1,67 stupněm druhým a 1,74 stupněm třetím, nejtenčím.

Brýlové čočky s indexem lomu 1,6 se obecně doporučují od zhruba 2 dioptrií. Pokud máme nad 4 dioptrie, je vhodné zvolit větší tenčení, tedy čočky 1,67. A v případech vad vyšších než 6 dioptrií je ideální tenčit ještě o něco více a zvolit index lomu 1,74. Toto jsou samozřejmě jen velmi obecná doporučení, protože, jak víme z předchozího článku o obrubách, velmi záleží právě na vybrané brýlové obrubě. 

Vždyť nemám moc dioptrií, proč si brát tenčené čočky?

Ačkoliv jsme dosud mluvili pouze o tenčení, není to jediná výhoda, kterou vysokoindexové čočky mají. Jsou například i pružnější a pevnější. Jejich velkou výhodou je také to, že poskytují větší ochranu očí proti UV záření a jeho škodlivými vlivy.

Podstatnou roli hraje (opět) brýlová obruba. Pokud si vybereme obrubu vázanou (bez obroučky v dolní polovině, kde čočku drží silon) nebo vrtanou, je nutné zvolit tenčenou čočku, i když máme jen malé dioptrie. Základní čočka totiž není tak pružná, a protože nám ji nebude chránit obruba, hrozilo by její rozbití (vyštípnutí). V takovém případě je nejlepší volbou čočka s indexem lomu 1,6, případně čočka ze speciálního plastového materiálu, tzv. trivexu, který je extrémně odolný vůči rozbití.

Při výběru indexu brýlových čoček tedy nehraje roli pouze hodnota dioptrií, ale řada dalších faktorů, jako konkrétní typ obruby, nároky na odolnost čočky a míru ochrany proti UV záření. Shrňte si proto všechny své požadavky a nechte si poradit odborníky v optice, kteří znají vlastnosti jednotlivých brýlových čoček s různými indexy lomu do hloubky a budou vám schopní s výběrem pomoci.

Alžběta Kotrbová

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: