Oranžíkova poradna: Povrchové úpravy brýlových čoček

Tak. Máme změřený zrak i rozhodnuto, jestli si pořídíme brýle do dálky nebo na blízko, brýle kancelářské či multifokální. Teď už zbývá jen samotný nákup brýlí. Autobus jede až za deset minut, tak skočíme do optiky, vyzkoušíme si pár obrub, zaplatíme a máme hotovo… Právě takto si to spousta lidí představuje, opak je však pravdou – nákup kvalitních brýlí, to je celá řada podstatných rozhodnutí. Od nalezení vhodné brýlové obruby, přes volbu ideálního ztenčení brýlových čoček, až po výběr povrchové úpravy čoček.

Povrchové úpravy plastových brýlových čoček nesouvisí s dioptrickou hodnotou, ani s výslednou tloušťkou a váhou čoček, ale přesto jsou velmi důležité, protože významně ovlivňují komfort vidění i estetickou stránku brýlí. Pojmem „povrchové úpravy čočky“ jsou označovány velmi tenké nanovrstvy, které se nanáší na povrch brýlových čoček za účelem vylepšit její základní vlastnosti.  Pojďme si je tedy postupně přiblížit.

ABY SE NÁM ČOČKY NEPOŠKRÁBALY

Základní povrchovou úpravou, která je u plastových čoček prakticky nutností, je tvrzení. V současné době se upřednostňují brýlové čočky plastové, protože mají v porovnání se skleněnými čočkami velkou řadu výhod. Naopak jejich nevýhodou je, že nejsou tak tvrdé, a tedy mnohem méně odolné proti poškrábání.  Z toho důvodu se na plastové čočky nanáší úprava, která odolnost čoček proti poškrábání významně zvyšuje.

Samozřejmě je třeba mít na paměti, že i s kvalitní úpravou proti poškrábání je třeba se o své brýle správně starat. Vždyť i velmi tvrdé skleněné čočky se poškrábou, pokud přijdou do kontaktu s ostrými předměty a podobně.  Mezi podstatné zásady práce s brýlemi patří jejich odkládání do nepodřeného, dostatečně velkého pouzdra a správné čištění.

Tvrzení je základní vrstvou, na kterou je pak možné nanášet další vrstvy pro zlepšení i dalších vlastností brýlových čoček.

ABY SE NÁM PŘES ČOČKY DOBŘE DÍVALO

Každá čočka určitou část světelných paprsků, které na ni dopadají, propouští a část (cca 8‑15 %) odrazí. Odražené světlo pak u brýlí vytváří nepříjemné odlesky, které narušují komfort vidění a zároveň kazí celkový estetický dojem z brýlí. Proto se na čočky nanáší antireflexní vrstvy, které zvyšují propustnost světla, a naopak minimalizují množství odražených paprsků, a to výrazně pod 1 %. To nám přináší jasnější vidění a snižuje námahu očí, především při práci pod umělým osvětlením, dlouhodobé práci s digitálními obrazovkami či při řízení ve ztížených světelných podmínkách.

Okolí zas ocení to, že nám uvidí do očí bez nepříjemných odlesků a zrcadlení, protože díky antireflexu se čočky v brýlích stávají téměř neviditelné. Antireflexní úpravu je možné na brýlích rozpoznat podle tzv. zbytkové barvy, což je velmi jemný barevný nádech viditelný jen pod určitým úhlem. Nejčastěji má zelený odstín, ale může být i zlatý, fialový atd.

ABY SE NÁM BRÝLE DOBŘE ČISTILY

Základní antireflex (zahrnující tvrzení) je pak možné vylepšit ještě o další povrchové úpravy, které slouží především ke snazší údržbě brýlových čoček. Jedná se o vrstvu hydrofobní, oleofobní a antistatickou.

Hydrofobní vrstva tvoří finální vrchní vrstvu antireflexní úpravy, která vyrovnává mikroskopické póry na povrchu čočky a odpuzuje kapky vody. Výsledkem je, že se taková čočka podstatně lépe čistí. Zároveň přispívá k rychlejšímu odmlžení brýlí, což v chladných měsících jistě ocení všichni nositelé brýlí.

Oleofobní, nebo též superhydrofobní, vrstva je v podstatě zdokonalenou formou hydrofobní vrstvy, která kromě odpuzování kapek vody minimalizuje také znečištění čoček látkami na bázi oleje (kam můžeme řadit i pot) a tím ještě více ulehčuje péči o brýle. Oleofobní vrstva navíc vytváří na čočce extrémně hladký a kluzký povrch, ze kterého jdou veškeré nečistoty velmi snadno a šetrně setřít.

Superhydrofobní vrstva je často doplněna ještě vrstvou proti prachu, tzv. antistatickou. Na čočkách bez této úpravy zůstává (např. po vyčištění) náboj statické elektřiny a jeho vlivem dochází k přichytávání prachových částic na povrch čočky. Tento jev se potlačuje právě přidáním antistatické vrstvy.

KDYŽ MÁME SPECIÁLNÍ POŽADAVKY

Kromě výše uvedených univerzálních povrchových úprav jsou v dnešní době v nabídce i další druhy úprav zaměřené na specifičtější potřeby. Jednou z nich je čím dál oblíbenější BLUE úprava, která má všechny vrstvy superhydrofobní úpravy a navíc pak speciální vrstvu blokující modré světlo. Tato povrchová úprava se doporučuje především jedincům, kteří tráví hodně času u digitálních obrazovek (počítač, tablet, mobilní telefon a podobně).

Další možností je přidat na čočky dodatečnou UV ochranu. Všechny brýlové čočky mají určitý stupeň ochrany proti UV záření odlišný podle zvoleného materiálu čoček. Proto je možné na čočky přidat ještě UV filtr v podobě povrchové vrstvy, která zajistí dokonalou ochranu očí proti tomuto typu záření.

JAKOU POVRCHOVOU ÚPRAVU SI ZVOLIT?

Všechny zmíněné povrchové úpravy významně zkvalitňují komfort vidění, estetický dojem i péči o brýle. Pokud se některé z vrstev vzdáme nebo zvolíme její méně kvalitní variantu, dostaneme se na nižší cenu brýlí, je však nutné počítat právě se sníženým komfortem. Při výběru je proto vhodné si odpovědět na základní otázku – jak a kde budeme své brýle používat. Budeme je nosit celý den nebo pouze příležitostně? Kolik péče a času budeme ochotní věnovat čištění? Budeme brýle zodpovědně odkládat vždy do pouzdra? Budeme brýle nosit i v náročnějších podmínkách jako například v prašném prostředí či při sportu? Budeme brýle často používat při řízení nebo při práci pod umělým osvětlením? Kolik hodin denně strávím u počítače?

SHRNUTO, PODTRŽENO

Nabídka povrchových úprav je v současnosti opravdu široká a výčtem v tomto článku rozhodně nekončí. My jsme se však zaměřili na nejběžnější úpravy vhodné a užitečné pro většinu nositelů brýlí. Záměrem těchto povrchových úprav je udělat život s brýlemi co nejjednodušší a každý z nás si musí sám zhodnotit, které z uvedených vlastností ocení a které jsou pro jeho potřeby naopak nadbytečné.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: