Oranžíkova poradna: Jak ovlivňují dioptrie výběr obruby

Brýle už dávno neslouží jen jako nutná (a nudná) zdravotní pomůcka. Jsou zároveň zajímavým módním doplňkem, a proto dnes v optikách nalézáme obrovský výběr brýlových obrub rozličných tvarů, barev i materiálů a internet se plní poučkami o výběru obruby podle tvaru obličeje i nejaktuálnějších módních trendů.

Stále však nesmíme zapomínat na hlavní účel brýlí zmiňovaný už v úvodu tohoto článku – jsou v první řadě zdravotní pomůckou, která koriguje naši refrakční vadu. Do zvolené obruby je třeba zabrousit čočky s potřebnou dioptrickou hodnotou, a právě to je nutné zohlednit při výběru ideální obruby pro každého z nás. Nejvíce omezení jsou při výběru logicky jedinci s vysokou refrakční vadou, protože čím více dioptrií máme, tím tlustší bude čočka, která naši vadu koriguje. No uznejte, k čemu nám bude, když si vybereme krásné moderní obrovské brýle s tenkým kovovým rámováním, když nám z nich z boku polezou čočky, které jemná obroučka nezvládne schovat, a každého hned praští do očí tloušťka sklíček spíše než krása naší obruby?

U myopie (krátkozrakost, minusové dioptrie) jsou brýlové čočky nejtenčí uprostřed a k okrajům se rozšiřují. Při vyšších dioptriích je tedy ideální volit menší plastovou obrubu – širší plastový rámeček lépe schová okrajovou tloušťku čoček, naopak tenké kovové orámování tloušťku opticky zdůrazní. Ze stejného důvodu doporučuji vyhnout se tzv. poloobrubám (bez spodní obroučky) i vrtaným brýlím, které nejsou orámované vůbec. Další možností, jak částečně zakrýt tloušťku čoček, jsou široké stranice. V tomto případě je však nutné zohlednit riziko omezení periferního vidění.

U hypermetropů (dalekozrakost, plusové dioptrie) je naopak čočka nejširší uprostřed a k okrajům se ztenčuje. Tento fakt mírně komplikuje výběr poloobrub, u nichž je čočka upevněná na silonu, a je proto nutné zajistit dostatečnou okrajovou tloušťku, aby bylo možné do čočky vytvořit drážku na uchycení silonu a nehrozilo její poškození i při běžné každodenní manipulaci. Při vyšší vadě je nejlepší sáhnout po obrubě s co nejmenšími očnicemi, ideálně kulatého tvaru, což výrazně sníží viditelnou tloušťku čočky z horní a spodní strany brýlí.

Specifický výběr obruby pak vyžadují také brýle, které mají kombinovat dioptrie do různých vzdáleností (brýle kancelářské, multifokální i bifokální). V těchto případech je nutné volit obroučky s dostatečnou hloubkou, aby v nich byl dostatek prostoru pro všechny zóny vidění.

Z konkrétního druhu a designu čoček pak mohou vyplývat i další nezbytné požadavky na parametry obruby. Právě proto ve všech optikách Orange Optik pomáhají s výběrem obruby odborníci, kteří mají všechny uvedené aspekty na paměti a dokáží je vhodně propojit s našimi představami a tím, co každému z nás sluší.

 

Alžběta Kotrbová

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: