Způsoby měření zraku – co vás čeká u optometristy?

Způsoby měření zraku – co vás čeká u optometristy?

Jak často navštěvujete svého očního lékaře? Preventivní vyšetření zraku u svého oftalmologa je vhodné absolvovat každé dva roky, v případě potřeby i častěji. Pokud však nemáte žádné zdravotní obtíže, a chcete si nechat přeměřit zrak, můžete navštívit optometristu, který vám stanoví vhodné dioptrické hodnoty pro novu brýlovou korekci. 

Optometrista – kdo to vlastně je? 

Optometrista je odborně vzdělaná osoba, která má ukončené minimálně bakalářské, popř. magisterské studium, specializující se na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček. Dioptrické hodnoty na brýle nebo kontaktní čočky Vám změří stejně jako oční lékař. 

Hlavní výhodou v případě přeměření optometristou v optice je čas. Při zájmu o vyšetření je objednací doba v řádech dnů, maximálně týdnů, naopak u očních lékařů je často objednací doba 3-6 měsíců. Samotné vyšetření u oftalmologa může být někdy uspěchané, jelikož nemá dostatek času na všechny své pacienty. V posledních letech je proto možné, setkat se s tím, že oční lékař svého pacienta pošle pro stanovení dioptrických hodnot právě do optiky k optometristovi. Ten má vyhrazených 20-30 min na každého klienta dle jeho individuálních potřeb, měření tedy probíhá beze spěchu. Pokud má optometrista během vyšetření podezření na jakýkoliv zdravotní problém, klienta odesílá k jeho očnímu lékaři pro včasnou diagnostiku různých očních onemocnění (šedý zákal, zelený zákal, nemoci sítnice atd.). 

Optometristé mohou měřit pouze osoby starší 15 let, pokud je tedy Vašemu dítěti méně, je třeba ho objednat přímo k oftalmologovi.

Úvodní rozhovor – anamnéza

Při vyšetření neboli refrakci očí nejčastěji optometrista zjišťuje vaše osobní údaje a poté se zaměří na anamnézu. Dotazy jsou směřovány na předchozí dioptrie a typ brýlové korekce, zda s ní byl zákazník spokojen nebo měl nějaké výhrady, zda střídá brýlovou korekci s kontaktními čočkami, popř. co preferuje. Důležité je, zda pacient podstoupil nějakou operaci očí, zda neměl úrazy, které zanechaly následky na vidění, nebo zda nemá již diagnostikované nějaké oční onemocnění. Podstatné jsou informace o celkovém zdravotním stavu pacienta. Vysoký krevní tlak, cukrovka nebo štítná žláza – všechny tyto nemoci mohou mít vliv na váš zrak, proto je důležité pravidelně navštěvovat specialisty.

Objektivní vyšetření pomocí přístrojů

Autorefraktokeratometr je přístroj, který je základním pomocníkem při vyšetřování. Slouží k objektivní refrakci, která nám přibližně určí, jaký typ a síla korekce bude potřeba. Měření je neprosto bezbolestné, pacient fixuje na obrázek, který se postupně několikrát rozostří a zaostří. Tento přístroj slouží také pro měření zakřivení a síly rohovky. To jsou nezbytné parametry pro výběr kontaktních čoček. Další přístroj, se kterým se můžete při návštěvě optometristy setkat je štěrbinová lampa, která slouží pro vyšetření předního segmentu oka a pro kontrolu kontaktních čoček v oku.

Subjektivní vyšetření pomocí zkušební obruby

Subjektivní refrakce je měření dioptrií za pomocí zkušební obruby a zkušebních skel, které vám optometrista postupně předkládá před pravé a levé oko pro finální doladění parametrů čoček. Ne vždy je plná korekce zrakové vady komfortní, proto se ještě dané dioptrie upravují dle individuálních potřeb každého klienta se zaměřením na souhru pravého a levého oka. Klienti mají různé potřeby a různé preference, někteří rádi čtou, jiní sportují, nebo převážnou část dne tráví u počítače, to vše se musí zohlednit při stanovení korekce pro dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. Optometrista Vás tedy nakonec seznámí s naměřenými hodnotami, vysvětlí Vám, o jakou vadu se jedná, a jaká pro Vás bude nejvhodnější korekce. 

Optometrista a kontaktní čočky

Pokud máte zájem o nošení kontaktních čoček, optometrista je způsobilý k jejich aplikaci osobám nad 15 let. Samotné aplikaci předchází standardní oční vyšetření, při kterém jsou ověřeny přesné dioptrické hodnoty a zakřivení rohovky. Na základě preferencí a požadavků klienta jsou určeny vhodné kontaktní čočky, které jsou následně aplikovány. Po přibližně 15 minutách je zkontrolována zraková ostrost a to, jak kontaktní čočky v očích sedí. Pokud je vše v pořádku, přichází na řadu nácvik, jak nasadit a vyjmout čočku z oka. Na první aplikaci kontaktních čoček je třeba vyhradit si téměř 1 hodinu. Poté klient odchází se zkušebním balením domů, a přibližně po týdnu přichází zpět na kontrolu. Optometrista vyzkouší zrakovou ostrost a také to, jak vám kontaktní čočky sedí v očích, ověří si Váš subjektivní pocit z nošení a pokud není zjištěn žádný problém, lze tyto kontaktní čočky doporučit pro běžné nošení. 

Navštivte některou z našich optik a nechte si přeměřit Váš zrak. Zákazníkům, kteří si zakoupí dioptrické brýle, je měření provedeno ZDARMA.

Těšíme se na Vaši návštěvu. 

Bc. Lenka Řezníková

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.