Typy a materiály brýlových obrub

Typy a materiály brýlových obrub

Výběr brýlových obrub nezávisí pouze na jejich typu, ale také na materiálu, který se liší mnoha mechanickými vlastnostmi. Aby se brýle co nejpříjemněji nosily a byly spíše módním doplňkem než jen nutnou pomůckou, je potřeba brát ohled také na oční vadu a výši dioptrií. 

Typy brýlových obrub

Celoobruba má plný brýlový střed skládající se ze dvou očnic, do kterých jsou vsazeny brýlové čočky. Tyto rámy jsou pevné, skvěle chrání brýlové čočky před poškozením, jelikož jsou chráněny po celém obvodu. V případě vyšších dioptrií se tloušťka čočky částečně skryje. Tento typ obrub může být pro někoho moc nápadný, těžší a nevyhovující z důvodu možného ohraničení zorného pole. 

Vázaná obruba, obruba na silon nebo také poloobruba, je obruba s pouze částečným brýlovým středem, tzn., že ve spodní, horní nebo boční části není očnice. Ta je nahrazena silonovým nebo kovovým vláknem, které z části obepíná brýlovou čočku. Tyto obruby jsou méně nápadné, jsou lehčí, neohraničují zorné pole. Vázané obruby jsou náchylnější v místech odhalené čočky, proto je důležité zvolit kvalitní brýlová skla, která jsou odolná vůči mechanickému poškození (vyštípávání). 

Vrtaná nebo také bezobrubová je taková obruba, kde jsou čočky připevněny přímo na nosník a ke stranicím, buď šroubky nebo jiným způsobem. Jedná se o trojdílnou konstrukci: stranice, sedla připevněná k nosníku a brýlové čočky. Tento typ obruby je velmi lehký, nenápadný, není narušeno zorné pole, avšak je velmi náchylný na poškození. Je nezbytné zvolit velmi kvalitní čočku a také dbát na nandávání/sundávání brýlí oběma rukama. 

Plastové materiály

Brýlové obruby se vyrábí ze dvou základních materiálů, a to z plastu nebo z kovu. Oba tyto materiály musí splňovat různé vlastnosti, díky kterým má obruba určitou životnost, je zdravotně nezávadná nebo má nízkou hmotnost a další. Níže si představíme základní technologie pro výrobu brýlových obrub. 

Jedním z výrobních procesů plastů je frézování acetátových desek (acetát). Z nich se vyřežou a vyfrézují 2 stranice a brýlový střed, které se dále opracovávají. Acetát patří k nejstarším umělým hmotám a zároveň k nejpoužívanějšímu materiálu z umělých hmot pro výrobu obrub. Získává se z přírodních prvků: vloček bavlny a dřevěných třísek. Jedná se o hypoalergenní materiál, který neobsahuje nikl. Má dobrou mechanickou a chemickou odolnost, přesto po určité době dochází k unikání změkčovadel, která v místě styku s pokožkou zanechávají bílý povlak.

Další metodou výroby je vstřikování roztaveného (zkapalněného) materiálu pod vysokým tlakem do ocelových forem (polyamid, celulóza, guma, …). Polyamid neboli silon je termoplastický materiál používaný právě pro výrobu brýlových obrub. Výzkum v oblasti plastových materiálů vedl k vývoji vysoce kvalitního silonu (nylonu). V dnešní době se však používá jeho modifikace, tzv. grilamid, který je lehký, pružný, odolný vůči chemickým prostředkům, nezpůsobuje alergii, neobsahuje žádná změkčovadla a je odolný vůči UV záření.

V neposlední řadě lze plastové obruby vyrábět odléváním. Nejčastěji technologií vakuového odlévání do formy. Tento plast, který je založen na epoxidových pryskyřicích se nazývá Optyl. Má mimořádné fyzikální a chemické vlastnosti, mezi které patří např. velmi nízká hmotnost, tvrdost, odolnost proti poškrábání a tvarová paměť, je hypoalergenní a nedráždivý– neobsahuje změkčovadla, díky speciální povrchové úpravě je odolný vůči potu a kosmetickým přípravkům. Nevýhodou je jeho křehkost.

Kovové materiály

Kovové obruby jsou zpracované letováním pomocí letovacího zařízení nebo odléváním (díly). Nejčastěji se můžeme setkat s materiály ze slitin různých kovů např. železo, hliník, titan, měď, zlato, beryllium, hořčík, … Všechny kovové díly brýlových obrub kromě titanových jsou povrchově upravovány pomocí galvanizace, která zabraňuje vzniku alergických reakcí.

Nerezová ocel je jedním z nejvhodnějších materiálů pro výrobu brýlových obrub. Její vlastnosti umožňují vyrobit lehké, tenké, ale pevné prvky, často se z oceli vyrábí pouze očnice. Obruby jsou zároveň ohebné a pohodlné díky možnosti přizpůsobení dle tvaru obličeje. Obruby vyrobené z tohoto materiálu jsou hypoalergenní, nekorodují vlivem potu ani kosmetiky. Ocel je materiál levnější než titan.

Hliník se využívá pro výrobu brýlových obrub ve formě slitiny s malým množstvím křemíku a železa. Největší výhodou hliníku je jeho nízká hmotnost. Díky jeho lehkosti a možnosti barvení je tento materiál dobrým řešením pro výrobu brýlových obrub. Výhodou jsou dobré mechanické vlastnosti, vysoká stabilita a trvanlivost. Tento materiál je vysoce odolný vůči korozi: obruby nekorodují vlivem potu, kosmetiky a počasí. 

Titan je o 48% lehčí než tradiční kovové slitiny. Tyto obruby jsou velmi pevné, vysoce odolné vůči mechanickému tlaku, ale zároveň jsou pružné a snadno se přizpůsobují obličeji. Jedná se o jediný plně hypoalergenní kov. Obruby nekorodují vlivem potu, kosmetiky nebo klimatických účinků. Titanové obruby jsou dražší než ostatní obruby vzhledem k drahé surovině (obtížná těžba), vysoké ceně zařízení na jeho zpracování, speciálním svářecím technikám, složitým technikám finálních úprav a barvení. 

Kombinace – brýlové obruby jsou často tvořeny kombinací plastových a kovových komponentů, dochází k aplikaci kovu na plast a opačně, nebo se používají přírodní materiály (dřevo, želvovina, kůže, …). Vzniká tím inovativní design, který je často zpracován ručně, proto je i cena těchto brýlových obrub vyšší. 

Navštivte některou z našich prodejen, kde Vám naši optometristé rádi přeměří Váš zrak, a optici Vám následně poradí s výběrem nové brýlové obruby.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Bc. et Ing. Lenka Řezníková

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.