Refrakční vady oka

Refrakční vady oka

Vzpomenete si, kdy jste si naposledy nechali přeměřit oči? Víte, jakou refrakční vadu oka máte? Podíváme se na nejčastější vady a způsoby jejich korekce, protože s ostrým viděním máme víc ze světa kolem sebe.

Refrakční vady oka jsou způsobené různou předo-zadní délkou oka a odlišnými vlastnostmi jeho lomivých ploch, které tak způsobují zhoršené vidění na dálku či blízko. V ideálním případě je obraz tvořen na sítnici, tyto osoby bez refrakční zrakové vady jsou tzv. emetropové. Naopak ametropové jsou Ti, u kterých se obraz netvoří na sítnici, ale před nebo za sítnicí. Dle toho rozlišujeme několik refrakčních vad, které si níže vysvětlíme. 

Krátkozrakost (Myopie)

Krátkozrakost, neboli myopie, je zraková vada, která způsobuje rozmazané vidění do dálky. Jedná se o vadu, kdy se paprsky, které procházejí okem, nesbíhají na sítnici, ale před sítnicí, a proto dochází k rozmazanému vidění. Tato oční vada je často způsobena větší předozadní délkou oka nebo odlišnými vlastnostmi lomivých ploch. 

Pro korekci myopie se používají rozptylky, které mají větší tloušťku na okrajích, ve středu jsou nejtenčí. Tímto typem čočky dochází k posunutí obrazu na sítnici, což vede opět k ostrému vidění. Vaše dioptrické hodnoty budou mít znaménko "-".

Předpis pro myopa může vypadat takto: 

OP: -4,25

OL: -3,75.

Dalekozrakost (Hypermetropie)

Dalekozrakost způsobuje převážně obtíže s viděním do blízka, ale dochází i k rozostřenému vidění do dálky. U hypermetropa se paprsky procházející okem sbíhají za sítnicí, proto je vidění rozmazané na blízké předměty, později i na ty daleké. Předozadní délka oka je v tomto případě menší než je obvyklé nebo jsou odlišné vlastnosti lomivých ploch. 

Pokud jste hypermetrop, Vaše brýle jsou tvořeny spojnými čočkami, tzn, že jsou nejsilnější ve středu, a naopak nejtenčí na okrajích. Korekční pomůckou dosáhneme posunutí obrazu opět na sítnici, vidění bude ostré. Vaše dioptrické hodnoty budou mít znaménko +.

Předpis pro hypermetropa může vypadat takto: 

OP: +4,25

OL: +3,75.

Astigmatismus

Astigmatismus je refrakční vada, která může být vrozená, způsobena nepravidelným zakřivením rohovky nebo čočky, anebo může být získaná např. úrazem oka, operací nebo onemocněním rohovky. U této refrakční vady dochází k tomu, že paprsky světla, které procházejí optickými prostředími se lomí různě a nesetkají se ve jedné rovině, ale ve dvou různých rovinách, to pak způsobuje rozmazané, neostré vidění na vzdálené i blízké předměty. Při nekorigovaném astigmatismu se často pletou podobná písmena jako „O-Q-G“, „P-F“ nebo „B-E“, a kolem písmen se mohou tvořit „stíny“. 

Může být samostatnou refrakční vadou, ale častěji je součástí myopie nebo hypermetropie. Astigmatismus se koriguje torickými čočkami, tzv. cylindry, u kterých se určuje jejich síla a osa dle zakřivení rohovky. 

Předpis pro myopa nebo hypermetropa s astigmatismem může vypadat takto: 

OP: -4,25/-0,75/100

OL: -3,75/-1,25/80

Vetchozrakost (Presbyopie)

Fyziologie zdravého oka umožňuje zaostřovat (akomodovat) na blízké předměty změnou tvaru oční čočky. Ta však postupně ztrácí svou pružnost a pak přichází období, kdy již není možné na blízké předměty zaostřit, je třeba si text oddalovat. To jsou první známky presbyopie. 

Presbyopie je přirozený proces, ke kterému dochází postupně s věkem, objevuje se nejčastěji mezi 40. – 45. rokem života. V průběhu života dochází mimo jiné ke stárnutí oční čočky, která ztrácí svou pružnost, transparentnost, to způsobuje rozmazané vidění na blízko. U každého jedince je tento proces individuální. Ti, co mají na dálku plusové dioptrie, tzn. hypermetropové, přichází často dříve, jelikož je jejich možnost akomodace snížena. Naopak ti, co jsou krátkozrací (myopové), mají mínusové dioptrie, si pro brýle na blízko chodí později, jelikož je tato vada částečně korigována jejich dioptriemi na dálku. 

Všechny tyto refrakční vady oka se dají korigovat vhodnou korekční pomůckou – brýlemi nebo kontaktními čočkami. Pokud navštívíte některou z našich optik, rádi Vám zrak přeměříme a poradíme s výběrem. 

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Bc. et Ing. Lenka Řezníková

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.