Multifokální brýlové čočky

Multifokální brýlové čočky

Nebaví Vás střídání brýlí na dálku a na čtení, nebo používáte ještě nějaké jiné na počítač? Chtěli byste sportovat nebo si užít dovolenou bez hledání brýlí? Multifokální brýlové nebo kontaktní čočky by pro Vás mohly být ideální řešení. V jednom z předchozích článků jsme téma nakousli, dnes se na něj podíváme důkladněji.

Co si představit pod pojmem „multifokály“

Multifokální neboli progresivní brýlová skla jsou skvělým řešením pro ty, kteří používají a střídají brýle na dálku a na čtení, popř. používají ještě další brýle na pracovní vzdálenost. Tento typ brýlové čočky umožňuje vidění na dálku (na 6 m) v horní části čočky, směrem dolů se dioptrie mění s ohledem na přídavek do blízka (adici), který se nachází v dolní části čočky (na 30-40 cm). Tyto dvě hlavní vzdálenosti spojuje tzv. progresivní kanál, díky kterému lze vidět také na střední neboli pracovní vzdálenost (50-100 cm), která je třeba pro práci na počítači, při vaření nebo při pohledu na palubní desku auta. Hlavní benefit je to, že máte jedny brýle, které používáte na všechny potřebné vzdálenosti. 

Tyto čočky na první pohled nelze rozeznat od klasických jednoohniskových brýlí. Jejich povrch je hladký, bez viditelného předělu, je u nich plynulý přechod dioptrií, který je přirozenější pro lidské oko i mozek a zároveň vypadají esteticky. Jejich předchůdcem jsou bifokální skla, u kterých dochází ke „skoku“ obrazu z důvodu viditelného ostrého přechodu mezi viděním na dálku a blízko. 

Kvalita za vyšší cenu

Multifokální skla jsou moderní a vysoce kvalitní brýlové čočky, vyrobeny přesně dle zadaných individuálních parametrů každého konkrétního klienta. Někdo klade větší důraz na vidění do dálky, někdo tráví celý den u počítače, někdo rád čte, sportuje… Životní styl klienta je v tomto případě velmi podstatný při výběru optimálních skel. Moderní přístroje také zohledňují např. prohnutí obruby, vzdálenost brýlí od rohovky, čtecí vzdálenost nebo náklon obruby. To vše je velkým přínosem pro rychlou adaptaci na nové brýlové čočky. 

U základních (levnějších) typů je často úzké zorné pole a velmi úzká oblast pro čtení. Adaptace na tyto čočky je obtížnější, méně přirozená, při výrobě se neberou v potaz prakticky žádné individuální parametry. Naopak u individualizovaných čoček je kladen důraz na klientovi potřeby, jeho očekávání a životní styl, a to vede ke snadnější adaptaci a kvalitnějšímu vidění z důvodu široké zóny pro vidění na dálku, blízko i střed. Toto vše je potřeba brát v potaz při výběru dodavatele brýlí. Často k nám přicházejí zákazníci, kteří koupili brýle s multifokálními skly pouze na základě nějnižší možné ceny a během adatace zjistili, že jsou pro ně prakticky nepoužitelné.

Je potřeba říct, že i přes maximální individualizaci však v periferních částech i kvalitních čoček vznikají malé optické vady, které nelze zcela odstranit, z počátku mohou působit rušivě, jelikož zkreslují obraz, ale po následné adaptaci se jim lze rychle přizpůsobit. 

Jak s brýlemi „pracovat“

Při vyzvednutí objednávky je znovu zkontrolována centrace skel, a následně dochází k nácviku zacházení s brýlemi. Pohled do dálky je prakticky nezměněn od samostatných brýlí pouze na dálku, jen je nutné dát pozor při pohledu do periferních částí čočky, kde obraz není ideální, může být rozostřený, zdeformovaný, je potřeba tedy více otáčet hlavu do stran. Následně je vyzkoušeno čtení na blízko, hlava je spíše vzpřímená, oči se dívají na text směrem dolů přes spodní část čočky. Je třeba malinko hýbat hlavou nahoru a dolů, abyste si vyzkoušeli, jak dochází k plynulé změně dioptrií. Vždy záleží na konkrétní vzdálenosti a velikosti textu. Pozor při chůzi po schodech, kdy se člověk dívá přes spodní díl čočky, která je určena na čtení ve 40 cm. Pokud jste velký čtenář je vhodné si k multifokálním brýlím pořídit ještě samostatné brýle na čtení.

Psychologie – „je to v hlavě“ 

V praxi se často lze setkat s tím, že klienti mají obavy z multifokálních brýlí, a to především z důvodu vyšší ceny, negativních zkušeností z okolí, i strachu, že si na nové brýle nezvyknou. Všechny tyto obavy jsou pochopitelné. Tento typ brýlových čoček je konstruovaný jinak, než klasické brýle na dálku nebo na čtení, proto může být zvykací doba pár dní, ale i několik měsíců. Důležité je chtít. Pokud nejste přesvědčeni o tom, že jsou pro vás „multifokály“ to nejlepší, již dopředu počítáte s tím, že si na brýle nezvyknete, že s nimi neuvidíte, je docela pravděpodobné, že tomu tak bude. Někdo se adaptuje velmi rychle, někdo pomaleji. Podstatné u všech je však brýle nosit, a to u přes počáteční „nepohodlí“.  Zvykat si lze postupně, třeba první den 2 hodiny, další den 4 hodiny Je třeba se s brýlemi sžít. Vaše oči a mozek se postupně přizpůsobí, následně budete brýle používat úplně automaticky.

Multifokální kontaktní čočky 

Pokud nejste zastáncem brýlí, brýle Vás omezují při sportu, nebo na dovolené, existují také multifokální kontaktní čočky. Ty jsou vyrobené jiným způsobem než brýlová skla, proto je nezbytné důkladné vyšetření, které zahrnuje měření dioptrií, zakřivení rohovky, oční dominance apod. Stejně jako u brýlových skel je i u kontaktních čoček výběr složitější než u klasických čoček na jednu vzdálenost. Vybrané dioptrické hodnoty nemusí subjektivně ani objektivně vyhovovat napoprvé, napodruhé ani napotřetí… Je důležité přistupovat k „problému“ pozitivně, nenechat se odradit po prvním neúspěchu a nebát se vyzkoušet další typ kontaktních čoček. Nejdůležitější je svěřit se do péče odborníka, který vždy hledá to nejlepší řešení právě pro Vás. 

Pokud máte zájem o multifokální brýle nebo kontaktní čočky, navštivte některou z našich optik a nechte si přeměřit Váš zrak. Naši odborníci Vám následně poradí, jaká varianta pro Vás bude nejvhodnější. 

Bc. et Ing. Lenka Řezníková

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.