Multifokální brýlové čočky

Multifokální brýlové čočky

Pojďme se na multifokální čočky kouknout pohledem odborníků z Orange Optik.

Nedávno jsme nakousli téma speciálních skel, které nám přinášejí nějakou přidanou hodnotu. Teda kromě toho, že přes ně vidíme víc, než jenom barevný fleky co sledujeme bez brejlí. A slíbili jsme si, že se podíváme na téma multifokálních čoček, okolo kterých pořád krouží mýty. Třeba, že nefungujou, je těžký se přes ně naučit koukat a tak vůbec. Pojďme se tedy na multifokální čočky kouknout pohledem odborníků z Orange Optik.

Co vlastně jsou ty multifokální čočky?

Multifokální nebo také progresivní brýlové čočky umožňují zákazníkům, kteří již potřebují brýle na čtení vidět pohodlně přes jedny brýle do dálky, po místnosti, na počítač, na pracovní plochu a na čtení. Někdy se brýle s multifokálními brýlovými čočkami označují také jako „brýle na všechny vzdálenosti“. Tento pojem je však zavádějící, jak si vysvětlíme níže.

Můžeme si říci, pro koho se hodí?

Multifokální brýlové čočky se hodí pro každého klienta, který potřebuje brýle na čtení a nemůže nebo nechce neustále nasazovat, sundávat a hledat brýle na čtení nebo do dálky. Nezáleží přitom na tom, jestli klient potřebuje nebo nepotřebuje dioptrie do dálky.

A pro koho se tedy nehodí?

Nehodí se pro děti a mladé klienty, kteří ještě pohodlně čtou drobné písmo v knížce bez brýlí nebo s brýlemi „do dálky“. Tito mladí lidé (přibližně do 45ti let), kteří mají brýle „do dálky“, používají tyto brýle na všechny vzdálenosti a přitom se nejedná o multifokální brýle. Pojem „brýle na všechny vzdálenosti“ tedy můžeme použít pro multifokální, ale také nemultifokální brýle.

Na co si dát pozor, když už jsem se rozhodl si tyhle speciální skla pořídit?

Multifokální brýle jsou univerzální optická pomůcka. Jako každá univerzální věc má svá omezení a limity. Vidění přes tento typ brýlových čoček se musí trénovat. Někdo se to naučí za týden a někdo až za 3 měsíce. Během našich životů se jistě dostaneme do situací, kdy budou samostatné brýle na danou činnost lepší než multifokální brýle. Typicky to jsou různé speciální sporty a povolání. Kroťte své očekávání a se svými novými multifokálními brýlemi budete jistě plně spokojení.

V další části článku zkusíme odpovědět na nejčastější otázky a zkazky, které naši zákazníci mají k multifokálním sklům.

Mohu mít multifokální brýle i když nemám brýle do dálky?

Ano, pokud již pro Vás není komfortní neustále hledat, nasazovat a sundávat brýle na čtení, tak je nejvyšší část pořídit si multifokální brýle.

Musím nosit multifokální brýle pořád?

Ne, noste je tak, jak Vám to bude pohodlné. Pouze v prvním, tréninkovém období je noste celý den.

Co znamená to návykové období, o kterém se mluví?

Multifokální brýle mají svá specifika a je potřeba se naučit přes ně dívat. V tomto tréninkovém období, které může trvat několik týdnů až měsíce nebude Vaše vidění přes multifokální brýle ideální. Je potřeba dát našemu mozku čas, aby upravil koordinaci našich pohybů hlavy, očí a celého těla.

Mám bifokální nebo multifokální brýle?

Bifokální brýle poznáte tak, že mají většinou viditelný díl na čtení v dolní části brýlové čočky. Většinou ve tvaru velkého písmene D. S bifokálními brýlemi pak vidíte ostře pouze na nekonečno a na čtení. U multifokálních brýlí vidíte ostře na všechny vzdálenost a na brýlové čočce není poznat, že by byla v něčem speciální.

Se starými multifokály jsem viděl, ale s novými nevidím.

Každé nové multifokální brýle vyžadují nové návykové období. Pokud jste již multifokální brýle nosil, tak to neznamená, že přes každé nové uvidíte ihned dokonale. Pokud se Vám např. zvětšily dioptrie na čtení, tak dochází ke zúžení zorného pole a je potřeba počkat, než náš mozek upraví koordinaci pohybů hlavy, očí a celého těla.

Kamarád s multifokály nevidí.

Pokud vyloučíme výrobní vadu nebo pochybení lékaře či očního optika, tak si téměř všichni klienti na multifokální brýle zvyknou. Příčina případného nenávyku je pak většinou v očekávání funkcí, který zakoupený typ multifokálu neumí.

Zkoušel jsem si je od kamaráda a neviděl jsem s nimi.

Multifokální brýle se vyrábí na míru daného klienta, a to podle mnoha individuálních parametrů. Ve většině případů nemohou dva lidé vidět, přes jedny multifokální brýle dokonale.

Koupil jsem si multifokály a od začátku s nimi nevidím.

Pokud vyloučíme výrobní vadu nebo pochybení lékaře či očního optika, tak si téměř všichni klienti na multifokální brýle zvyknou. V období prvních týdnů a měsíců po nákupu multifokálních brýlí není vidění dokonalé. Dejte tomu čas a v tomto počátečním období noste brýle celý den. Každý vynechaný den jen toto návykové období prodlužuje.

Zvyknu si na multifokály?

Ano, pokud reálně očekáváte jen to, co Vám jsou multifokální brýle přinést a poctivě absolvujete počáteční tréninkové období, tak si na své multifokální brýle zvyknete. Potom je již nebude chtít dát z ruky.

Kolik stojí multifokální brýle?

Cena multifokálních brýlí není malá. Každý výrobce má několik typů multifokálních brýlových čoček a každý typ má několik podtypů. Každý poctivý optik Vám sdělí cenový rozsah a doporučí Vám investovat maximální možnou částku, kterou jste ochotný za brýle utratit. V případě multifokálních brýlových čoček platí přímá úměra kvalita rovná se cena. Naše doporučení je sledovat slevové akce a pořídit si co nejvyšší možnou třídu multifokálních brýlových čoček.

Slyšel jsem, že multifokální brýle nosí i děti a mladí lidé.

Ve smyslu multifokálních brýlí, o které se zde bavíme nikoli. Progresivní technologie multifokálních brýlových čoček se však využívá např. i v úlevových brýlových čočkách, které nosí i mladí lidé. Případné využití této technologie u dětí je zatím v rámci výzkumů.

Co když si na multifokály nezvyknu?

Zvyknete. Pokud však zjistíte, že tento typ brýlí není pro vaše potřeby ideální, tak můžete využít bonusových garančních programů většiny velkých výrobců brýlových čoček. Za předem daných podmínek Vám výrobci vezmou multifokální brýlové čočky zpět a dají Vám zdarma jeden pár brýlových čoček do dálky a jeden pár brýlových čoček na blízko. Případně jinou kombinaci, dle individuální domluvy.

Už tedy víme, že pohodlné a funkční multifokály nejsou nějaké podivné mýtické zvíře, které nikdo nikdy neviděl. Stejně jako u ostatních optických pomůcek je třeba si vybrat odborníky, kteří vám s jejich užíváním dobře poradí. A ty u nás rozhodně najdete na každý pobočce.

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.