Lze odstranit škrábance z brýlové čočky?

Lze odstranit škrábance z brýlové čočky?

Brusná pasta, jemný šmirgl... můžeme se setkat s celou řadou "zaručených" receptů jak se zbavit škrábanců na brýlových čočkách. Obstojí ale tváří v tváře realitě? Co nám k tomu řekne náš odborník David Jelínek, který ví o brýlových čočkách téměř vše?

Povrch čočky

Brýlové čočky se vyrábějí z minerálních a plastových materiálů. Oba materiály mají své výhody a nevýhody. Obecně mají plastové materiály více výhod než minerální a pro většinu zákazníků jsou první volbou. Minerální materiály jsou proti poškrábání více odolné než plastové, ale poškrábat je lze také. Na přední i zadní ploše brýlových čoček jsou naneseny povrchové úpravy (např. antireflexní vrstva, antistatická vrstva). V případě poškrábání povrchu brýlové čočky dochází nejen k poškození samotného materiálu, ale i všech povrchových úprav na brýlové čočce nanesených. Z tohoto důvodu u minerálních brýlových čoček s povrchovými úpravami výhoda vyšší odolnosti proti poškrábání neplatí. Brýlové čočky bez povrchových úprav nejsou řešením, protože přinášejí výrazné zhoršení kvality vidění.

Lze čočky "opravit"?

Na internetu nalezneme různé rady, jak škrábance z brýlových čoček odstranit. Doporučuje se zubní pasta, jedlá soda, leštěnky na stříbro nebo mosaz a brusiva na různé materiály. Obecně se rýhy a škrábance ze všech povrchů odstraňují broušením a leštěním tak, že se okolní materiál odstraní o hloubku škrábance. Nejinak je tomu také u brýlových čoček. Uvedenými postupy na internetu škrábance a rýhy skutečně odstraníte, výsledek se Vám však nebude líbit. Spolu s materiálem totiž dojde k odbroušení povrchových úprav, které se velkou měrou podílejí na kvalitě vidění a celkovém komfortu, na který jsem u moderních brýlových čoček zvyklí. Konkrétně dojde k zásadnímu zvýšení citlivosti na vznik nových škrábanců. Povrch brýlové čočky se např. začne více lesknout, snadněji špinit, hůře čistit, ztratí svoji antistatickou funkci a v neposlední řadě dojde ke zhoršení ostrosti vidění. Nesmíme zapomenout, že samotné dioptrie brýlových čoček jsou mimo jiné dány poměrem zakřivení přední a zadní plochy brýlové čočky. Současně s odstraněním škrábance dojde ke změně zakřivení broušené plochy, což má za následek změnu dioptrií. V případě pokročilejších brýlových čoček (např. multifokální brýlové čočky) může dojít k situaci, že na takto „opravené“ brýlové čočky již neuvidíte ostře.

Zvažte, zda jsou škrábance na brýlových čočkách pro Vás natolik rušivé, aby Vám neumožnily pokračovat v nošení stávajících brýlí. Poškrábané brýlové čočky Vám nemohou poškodit zrak. Pokud se rozhodnete, že Vám škrábance vadí, tak zvažte výměnu brýlových čoček nebo nákup nových kompletních brýlí. Staré brýle s poškrábanými brýlovými čočkami pak můžete použít jako náhradní nebo na činnost, kdy je zvýšené riziko poškození brýlí (např. řezání dřeva).

V příštím článku si povíme, jak škrábancům na brýlových čočkách předcházet.

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.