Jaké brýle za volant?

Jaké brýle za volant?

V České republice je přes 6 milionů řidičů a velká část z nich potřebuje korekci zraku. Jelikož je pro řízení zrak nejdůležitějším smyslem, je třeba o něj neustále pečovat. Pro bezproblémovou jízdu jsou nejdůležitější tři faktory: zraková ostrost, zorné pole a barvocit. Existují také brýle, které vidění pro specifické podmínky řízení velmi zkvalitní.

Pro zjištění zrakové ostrosti a výběr vhodné optické pomůcky navštivte optometristu, který Vám doporučí brýlové čočky dle Vašich individuálních potřeb. Míra zrakové ostrosti určuje, zda potřebujete, nebo zda je třeba vaši stávající korekci změnit. Zorné pole se vyšetřuje na přístroji zvaném perimetr, kde sledujete blikající světla a mačkáte tlačítko, pokud světlo vidíte. Tím se zjistí, zda nemáte nějaké výpadky v zorném poli. A neméně důležitý je barvocit, který je nezbytný pro rozpoznání světelných signálů, brzdových světel, a kontrastní citlivost, která umožňuje vidět světla dopravní značky za špatného počasí a v noci.

V průběhu života dochází k fyziologickým změnám, které mohou ovlivnit náš zrak a tím také schopnost bezpečně řídit. Mezi ně můžeme zařadit šedý zákal, zelený zákal, cukrovku nebo makulární degeneraci. Vidění může zhoršovat také suchost očí nebo presbyopie, při které přestáváte vidět např. na palubní desku nebo navigaci. Pokud tedy v průběhu času zaznamenáte při řízení některý z následujících příznaků: znatelné zhoršení vidění nebo rozmazané vidění, oslnění při pohledu na protijedoucí vozidla nebo pouliční osvětlení, pokud se Vám objeví tmavá skvrna v centrálním nebo periferním vidění, potíže se čtením dopravních značek nebo rozpoznání chodců, ihned navštivte svého očního lékaře. Od 65 let jsou lékařské prohlídky pro řidiče povinné každé 2 roky. 

Brýlové čočky pro řidiče

Snad každý řidič zná oslnění od mokré vozovky nebo od světel protijedoucích vozidel. Pro řešení tohoto problému jsou určeny brýlové čočky pro řidiče. Při jejich výběru je nezbytné znát potřeby zákazníka-řidiče. Pro řízení lze doporučit mnoho typů brýlových čoček, ale vždy záleží, v jakých podmínkách je zákazník bude používat. Tyto podmínky můžeme rozdělit na tři základní skupiny, a to na řízení za denního světla za polo/jasného dne, řízení za denního světla za zhoršených světelných podmínek (déšť, mlha) a řízení v noci.

Antireflexní úprava

Základem pro zabránění oslnění je kvalitní antireflexní úprava, která zajišťuje jasné vidění, jelikož redukuje odlesky na brýlové čočce od světel protijedoucích automobilů, zvyšuje průsvitnost, zajišťuje vyšší ochranu proti znečištění brýlové čočky a také se čočka rychleji odmlžuje v případě zamlžení. Antireflexní úprava je téměř nezbytná pro všechny světelné podmínky.

Polarizace

Polarizační brýlové čočky slouží k pohlcování negativních horizontálních odlesků, které se často odráží od vodní hladiny, sněhu, mokré vozovky, čelního skla apod. Pokud tyto horizontální odlesky pohlceny nejsou, dochází k nepříjemnému oslnění, které může být velmi nepříjemné někdy až nebezpečné právě při řízení. Intenzita zabarvení je obvykle 75-85 %. Největší uplatnění má při denním řízení za polo/jasného dne. Nevýhodou může být zhoršená viditelnost LCD displejů a zásadní snížení viditelnosti údajů z průhledového displeje. 

  • Road, Road+

Brýlové čočky Road mají filtr ostrého světla, který výrazně redukuje světelné odrazy, které způsobují oslnění od protijedoucích vozidel s xenonovými nebo LED světlomety vyzařující modré světlo, které způsobuje horší vidění. Tato světla se potom zdají být větší, rozmazaná a zhoršují oslnění. Brýlové čočky Road zajišťují zlepšené vidění do dálky, do zpětných zrcátek a na palubní desku. Verze Road+ navíc obsahuje filtr pro vylepšení rozlišení kontrastů, tj. lepší vnímání kontrastu a barev, a dochází díky tomu i k silnějšímu odfiltrování ostrého světla. Nevýhodou pro někoho může být jemné zabarvení do žlutozelené barvy. Tyto brýlové čočky jsou vhodné pro každodenní použití, a to nejen pro řidiče.

  • Drivewear

Brýlová čočka Drivewear představuje ideální řešení pro řidiče. Jedná se o samozabarvovací a zároveň polarizační čočku, která se přizpůsobuje měnícím se světelným podmínkám i uvnitř automobilu. Chrání před nadměrným slunečním světlem a odlesky díky polarizační vrstvě. Zajišťují jasný a vysoce kontrastní obraz. Čočka se zabarvuje i uvnitř automobilu. Jedná se o čočku s integrovanou fototropní technologií. Charakteristikou této brýlové čočky je to, že první vrstva reaguje na viditelné světlo i za sklem automobilu, druhá vrstva reaguje na UV záření. Zajišťuje perfektní vidění při všech světelných podmínkách, méně vhodná je na noční řízení. Tato čočka je totiž i v „neaktivním“ stavu zabarvená, a to i při zatažené obloze, kdy je zbarvena na 68% do žlutozelené barvy, při ostrém slunci v autě je čočka zabarvena 7% a má měděnou barvu. Pokud jste venku na ostrém slunci, čočka je zabarvena na 88% a má tmavě hnědou barvu. Zajišťuje také 100% ochranu proti UV záření. Nevýhodou může být zhoršená čitelnost až nečitelnost LCD displejů.

Dále často řidiči používají klasické sluneční brýle. Ty jsou však vhodné pouze na řízení za denního světla, protože jsou hodně tmavé, pro řízení za šera nebo v noci absolutně nevhodné. Pro zlepšení vidění při řízení i v noci se používají brýle se žlutým filtrem, který zvyšuje kontrast a jasnost vidění, redukuje oslnění xenonovými a LED světly protijedoucích automobilů. Tyto filtry se mohou používat za denního i nočního řízení, nevýhodou je zkreslení vnímání barev. 

Bc. et Ing. Lenka Řezníková

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.