Co jste nevěděli o UV záření

Co jste nevěděli o UV záření

Nejhorší nepřítel je ten, který není vidět. Ultrafialové záření je pro lidské oko neviditelné, o to víc může být nebezpečné. Většina populace si je vědoma negativního působení slunečního záření na kůži. UV záření má však negativní důsledky i pro naše oči. Jeho účinky na oko se většinou neprojevují ihned, ale třeba po několika letech, proto si toto riziko lidé tolik neuvědomují. Ohledy na ochranu zraku před slunečními paprsky jsou však stejně důležité jako ty na kůži.

Typy UV záření 

Rozlišujeme několik typů UV záření v závislosti na jeho vlnové délce:

  • UVA (320-400 nm) je svojí vlnovou délkou nejblíže viditelnému světlu. Na zemský povrch dopadá přibližně 95 % těchto paprsků. UVA zasahuje hluboko do vrstev pokožky, která je díky němu opálená, ale zároveň způsobuje předčasné stárnutí kůže. 
  • UVB (290-320 nm) je částečně odstíněno ozonovou vrstvou, přibližně 5 % UVB dopadá na zemský povrch. UVB záření má největší dopad na naše zdraví, jeho paprsky způsobují spálení pokožky, mohou být příčinnou rakoviny kůže či očních potíží. 
  • UVC (100-290 nm) má nejvyšší obsah energie, tzn. že je potenciálně nejškodlivější pro oči. Avšak díky ozonové vrstvě je toto záření téměř pohlceno, proto pro nás nepředstavuje téměř žádné riziko. 

Důsledky UV záření

Nadměrné vystavování UV záření je považováno za možnou příčinu vzniku patologických změn oka. Při interakci oka s UV zářením může dojít ke změnám na víčku, k zánětu rohovky nebo spojivky, zákalu čočky apod. Při náhlé vysoké dávce UV záření dochází k akutním reakcím jako je zánět rohovky nebo spojivky. Pokud však UV záření působí dlouhodobě o nižší intenzitě, zvyšuje se tím nebezpečí vzniku šedého zákalu, změn na povrchu oka nebo větší predispozice pro vznik věkem podmíněné makulární degenerace v pozdějším věku.

Ačkoliv jsme UV záření vystaveni po celý rok, v letních měsících je intenzita záření mnohem vyšší než v měsících zimních, nejvíce bychom se měli Slunci vyhýbat mezi 11.-13. hodinou, kdy záření dosahuje nejvyšší síly. V oblastech, které jsou blíže rovníku, je intenzita záření ještě vyšší. Stejně tak pokud se nacházíte např. v horách, kde se jeho síla zvyšuje s nadmořskou výškou. UV záření může být také odraženo od různých ploch, např. od silnice se odrazí přibližně 5 % dopadajícího UV záření, od vodních ploch 4-7 %, a sníh odrazí až 80% záření, proto jsou sluneční brýle důležité i v zimních měsících. 

Sluneční brýle Ana Hickmann s gradientem

Ochrana

Z anatomického hlediska ochranu oka před UV zářením zajišťuje nadočnicový oblouk, obočí, řasy. Při působení záření dochází k přivření víček a zúžení zornice, tím se snižuje množství dopadajícího záření do oka. Avšak pro větší komfort a maximální ochranu jsou nezbytné kvalitní brýle s UV filtrem.

Sluneční brýle by měly obsahovat UV filtry zabraňující průnik ultrafialového záření do oka. Informace o UV filtru jsou na vnitřní straně stranice nebo na samolepce na brýlové čočce. Konkrétně značka UV 400 udává, že brýlové čočky pohlcují UV záření s vlnovou délkou do 400 nanometrů, tzn. UVA i UVB. Toto označení zaručuje 100 % ochranu před UV zářením. UV filtr nesouvisí se zbarvením čoček i ty světlé mohou mít UV filtr 400. Avšak pozor, rizikem levných slunečních brýlí je použití tmavých čoček bez UV filtru. Při nošení těchto brýlí dochází k rozšíření zornice, a tím se do oka, hlavně na sítnici, dostává mnohem více škodlivého UV záření.

Jak na dioptrie?

Pokud nosíte dioptrické brýle na dálku, běžné sluneční brýle pro Vás nebudou ideálním řešením. Vhodnou alternativou budou dioptrické sluneční brýlové čočky. Funkci plní stejnou jako klasické sluneční brýle, plastový materiál zajišťuje 100 % ochranu proti UV záření, avšak hlavním benefitem jsou právě vaše dioptrie. Při výběru lze volit celoplošné či gradální (postupné) zabarvení, ale i zrcadlovou úpravu, dále si lze zvolit barvu i intenzitu zabarvení. Vysoká intenzita zabarvení není vhodná pro řízení, jelikož propustnost světla snižuje natolik, že oko nemá dostatečný podnět k reakci. Nízká intenzita zabarvení však nevylučuje 100 % UV filtr. 

Další možností, jak chránit svůj zrak a zlepšit vidění, jsou polarizační brýlové čočky. Ty slouží k pohlcování negativních horizontálních odlesků, které se odráží od mokré vozovky, čelního skla, vodní hladiny, sněhu apod. Pokud tyto horizontální odlesky pohlceny nejsou, dochází k oslnění, které může být velmi nepříjemné někdy až nebezpečné. Intenzita zabarvení je obvykle 75-85 %, UV filtr 100 %. Další možností ochrany zraku jsou samozabarvovací brýlové čočky, které reagují na intenzitu UV záření. Při jasném slunném dni budou čočky nejtmavší, naopak při nižší intenzitě světla budou čočky lehce zabarvené. Čočky se mohou zabarvit i při zatažené obloze, kdy je záření odraženo od určitých předmětů – sníh, vodní plocha). V autě je část UV záření odfiltrováno skly, ale i tam se částečně zabarví.

Bc. et Ing. Lenka Řezníková

Sdílet

Proč právě Orange Optik

Individuální přístup

Individuální přístup

Najdeme nejlepší
řešení pro vaše oči

U nás si vybere každý

U nás si vybere každý

Široké portfolio
brýlových skel a obrub

Certifikovaní odborníci

Certifikovaní odborníci

Naši optici a optometristé
mají certifikát odbornosti

Kvalita za nízkou cenu

Kvalita za nízkou cenu

Naše nízké ceny nejsou na úkor kvality

Reference

Za mě velká spokojenost. Ušetřila jsem nemalé peníze. Veliký výběr, profesionální přístup, paní moc ochotné. Vsetín?

Veronika M.

Minulý týden jsem navštívila pobočku v Praze, OC Opatovská. Výběr úžasný, ceny v porovnání s jinými optikami skvělé... a obě dámy na prodejně ochotné, trpělivé a usměvavé. Mám dvoje brýle, ze kterých jsem vážně nadšená. Určitě všem doporučuji.

Zuzana Š.

Já byla v Teplicich a za mě LUXUS nosim brýle 43 let a takové brýle jaké VYTUNILA pobočka v Teplicích nemám slov. 43 let jsem nepřečetla posledni řádek teď joooo a o barvách ani nemluvim SMEKÁM a Mooooc mooooc díky     

Iveta M.

V Teplicích super, ochotný, milý personál, věnovali se mi 1,5 hodiny... opravdu mohu jen doporučit...jinak měření zraku platíte všude, pokud si nenecháte udělat brýle...a i kdybych si tam brýle udělat nenechala, tak za takto profesionálně udělané změření bych ty peníze klidně dala...

Lenka G.

V květnu jsem si v Orange optik v našem městě kupovala nové brýle, díky akci mě stály polovinu. včera jsem objednávala brýle synovi a díky pokračování akce jsem opět plno peněz ušetřila. a moc chválím milý a profesionální přístup v prodejně. prodejna Krnov. Chodím na brýle jen sem a vždy jsme maximálně spokojení.

Andrea Z.

Já byla v Kralovicích naprostá spokojenost paní velice ochotná milá a trpělivá vyzkoušela jsem spoustu obrouček a stále nosila nové s úsměvem vybrala jsem a byly mi ukázány i vysvětleny rozdíly mezi výbrusy u multifokálních skel brýle už mám a vidím skvěle děkuji a mohu jen doporučit.

Pavlína P.

Byl jsem v Opavě vstřícné a profesionální jednání byl jsem moc spokojenej nebojte se ty děvčata zde navštívit, budete jistě spokojení.

Roman H.

Ester K. Včera jsem byla na pobočce v Opavě a za mě. Naprosto profesionální přístup. Už se těším na brýle :-)

Ester K.

Byl jsem tam v České Kamenici a můžu jen chválit. Jednání na vysoké úrovni. Děkuji za příjemný pocit z návštěvy u vás.

Jiří M.

Chodím v Sedlčanech. Velice hezký přístup, velký výběr, trpělivost s dětskými zákazníky :)

Lucia R.

Za mě profesionální a milý personál, chodím do Teplic a můžu jen doporučit.

Jaroslava V.

Buďte s námi ve spojení

ať vám neuniknou novinky a zajímavé akce.