Oranžík radí - Proč nosit sluneční brýle a jak je vybrat

Všechny vás zdravím,

dneska pro vás mám čtení o ochraně očí, nošení slunečních brejlí a i trošku zabrousíme do situace kolem vira, kterej nám teď dost pije krev.

Tak jdeme na to hnedka teďka.

Sluníčko už nám začalo připalovat šlupky a tak kromě kraťasů, sandálů a čepic na ťopku vytáhneme ze skříně i sluňáky. A jak vy? Máte je? Proč byste je vlastně měli nosit a jak je vybrat? Na to všechno jsem se zeptal top optometristy, Davida Jelínka, hlavního školitele akademie Orange Optik a našeho nejvetšího firemního mozka v oblasti oční optiky a optometrie.

Davide, proč je vlastně důležitý nosit sluneční brejle a jaký je rozdíl mezi levnejma z krámu, nebo stánku a těma z oční optiky?

Sluneční brýle nosíme z mnoha důvodů. Chrání nás před škodlivým UV zářením, před oslněním od přímého slunečního svitu, či odraženými slunečními paprsky od lesklých ploch. Poslední zmíněné zaručí pouze polarizační sluneční brýle, které by měly být ve výbavě každého motoristy a to především v jarních měsících. Opravdu kvalitní polarizační sluneční brýle v běžném supermarketu nenalezneme, je potřeba se pro ně vypravit do očních optik nebo butiků. U levných slunečních brýlí se také často stává, že zkreslují barvy a mají optické vady, které zhoršují kvalitu vidění. Především motoristé by po těchto levných slunečních brýlích ze supermarketů, nebo stánků neměli nikdy sáhnout.

Co když nosim brejle a sluňáky nosit nemůžu? Musim si pořídit kontaktní čočky? Já je totiž nesnášim, nerad si šahám na bulvy...

Kontaktní čočky pod nedioptrické sluneční brýle nejsou jediné řešení. Dnes již dokážeme v očních optikách vyrobit sluneční dioptrické brýle do dálky, na čtení nebo i multifokální na všechny vzdálenosti. Pro výrobu těchto brýlí můžeme použít standartní dioptrické obruby nebo kvalitní sluneční nedioptrické brýle. V případě druhé varianty jsou kladeny na očního optika vysoké znalostní nároky. Naštěstí naši odborníci v Orange Optik to zvládnou na výbornou.

 

Ochrání nás před sluníčkem i normální dioptrický brejle? A co řízení, nebo sport? I tam musíme mít náký speciální skla?

Kvalitní čiré dioptrické brýle nás ochrání před škodlivým UV zářením, ale s oslněním od sluníčka nebo s odraženými slunečními paprsky si neporadí. Naštěstí již máme velký výběr dioptrických samozabarvovacích nebo polarizačních brýlových čoček. V případě samozabarvovacích brýlových čoček si můžeme např. vybrat mezi typy, které se zabarví pouze venku nebo mezi typy, které se zabarví také za sklem automobilu.

Tuto druhou variantu neocení pouze řidiči, ale také sportovci, kteří se pohybují v horách a potřebují zvýšenou ochranu před horským sluníčkem. Tento typ se dokáže zabarvit do vyšší tmavosti, než běžné samozabarvovací brýlové čočky. Nevyrábí ho všichni výrobci brýlových čoček a tudíž je nelze pořídit ve všech očních optikách. V síti Orange Optik je najdete pod názvem Solar Dark. I na ně nyní můžete využít skvělou slevu 50% na skla při realizaci kompletní zakázky.

Někde jsem vyčet, že nás brejle chráněj i před přenosem různejch nemocí. Třeba virů, jako je ten co teď běhá po celým světě. Je to pravda?

Je pravda, že koronavirus se šíří tzv.kapénkovou infekcí. Tyto kapénky můžou ulpět na obličeji a odtud se nám šíří do těla nosem, ústy a právě i očima. Zdravotníci proto při ošetřování pacientů nyní nosí nejen roušky a rukavice, ale i speciální ochranné štíty či brýle. My ostatní můžeme pro ochranu očí využít sluneční, nebo i dioptrické brýle. Nechrání nás stoprocentně, ale v dnešní době se počítá jakákoliv možnost se chránit proti přenosu nákazy.

Další věcí je používání kontaktních čoček. Při jejich aplikaci si přímo saháte na oči a i přes den se více dotýkáte okolí očí. Tedy, pokud chcete pokračovat v jejich nošení, dodržujte prosím velmi důkladně hygienu aplikace a pokud možno používejte jednodenní varianty.

Tak snad jsme vám s Davidem odpověděli na všechno, co jste vědět potřebovali. Já se na vás už moc těšim u dalšího povídání.

Mějte se oranžově, mažte si šlupky a dávejte na sebe pozor.

A nezapomeňte – jsme tu pro vás, jsme vaše optika.

Váš Oranžík.

 

 

Eště něco málo o Davidovi:

 

Mgr. David Jelínek, DiS. vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v oboru Optika a optometrie a Pedagogická specializace v optometrii. Přednáší na kongresech, píše odborné výukové materiály a publikace, natáčí školící videa.

 

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: