Oranžíkova poradna: Lze odstranit škrábance z brýlové čočky?

Brusná pasta, jemný šmirgl... můžeme se setkat s celou řadou "zaručených" receptů jak se zbavit škrábanců na brýlových čočkách. Obstojí ale tváří v tváře realitě? Co nám k tomu řekne náš odborník David Jelínek, který ví o brýlových čočkách téměř vše?

Povrch čočky

Brýlové čočky se vyrábějí z minerálních a plastových materiálů. Oba materiály mají své výhody a nevýhody. Obecně mají plastové materiály více výhod než minerální a pro většinu zákazníků jsou první volbou. Minerální materiály jsou proti poškrábání více odolné než plastové, ale poškrábat je lze také. Na přední i zadní ploše brýlových čoček jsou naneseny povrchové úpravy (např. antireflexní vrstva, antistatická vrstva). V případě poškrábání povrchu brýlové čočky dochází nejen k poškození samotného materiálu, ale i všech povrchových úprav na brýlové čočce nanesených. Z tohoto důvodu u minerálních brýlových čoček s povrchovými úpravami výhoda vyšší odolnosti proti poškrábání neplatí. Brýlové čočky bez povrchových úprav nejsou řešením, protože přinášejí výrazné zhoršení kvality vidění.

Lze čočky "opravit"?

Na internetu nalezneme různé rady, jak škrábance z brýlových čoček odstranit. Doporučuje se zubní pasta, jedlá soda, leštěnky na stříbro nebo mosaz a brusiva na různé materiály. Obecně se rýhy a škrábance ze všech povrchů odstraňují broušením a leštěním tak, že se okolní materiál odstraní o hloubku škrábance. Nejinak je tomu také u brýlových čoček. Uvedenými postupy na internetu škrábance a rýhy skutečně odstraníte, výsledek se Vám však nebude líbit. Spolu s materiálem totiž dojde k odbroušení povrchových úprav, které se velkou měrou podílejí na kvalitě vidění a celkovém komfortu, na který jsem u moderních brýlových čoček zvyklí. Konkrétně dojde k zásadnímu zvýšení citlivosti na vznik nových škrábanců. Povrch brýlové čočky se např. začne více lesknout, snadněji špinit, hůře čistit, ztratí svoji antistatickou funkci a v neposlední řadě dojde ke zhoršení ostrosti vidění. Nesmíme zapomenout, že samotné dioptrie brýlových čoček jsou mimo jiné dány poměrem zakřivení přední a zadní plochy brýlové čočky. Současně s odstraněním škrábance dojde ke změně zakřivení broušené plochy, což má za následek změnu dioptrií. V případě pokročilejších brýlových čoček (např. multifokální brýlové čočky) může dojít k situaci, že na takto „opravené“ brýlové čočky již neuvidíte ostře.

Zvažte, zda jsou škrábance na brýlových čočkách pro Vás natolik rušivé, aby Vám neumožnili pokračovat v nošení stávajících brýlí. Mějte také na paměti, že poškrábané brýlové čočky Vám nemohou poškodit zrak. Pokud se rozhodnete, že Vám škrábance vadí, tak zvažte výměnu brýlových čoček nebo nákup nových kompletních brýlí. Staré brýle s poškrábanými brýlovými čočkami pak můžete použít jako náhradní nebo na činnost, kdy je zvýšené riziko poškození brýlí (např. řezání dřeva).

V příštím článku si povíme, jak škrábancům na brýlových čočkách předcházet.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: