Oranžíkova poradna - K čemu jsou dobré speciální čočky a jejich druhy.

Všechny vás zdravim,

protože se rád dozvídám nový věci kolem oční optiky, zeptal sem se tentokrát našich odborníků z Orange Optik na speciální čočky. V čemže sou tak speciální a k čemu se vám hoděj? No, když chcete třeba s brejlema hrát tenis, protože šahat do vočí a nandavat si čočky se vám prostě nelíbí. Nebo když jezdíte často autem a nechcete bourat, až vám ňáká mandarinka pošle světlomety do kukadel.

Takže se spolu podiváme na různý druhy speciálních čoček:

Brýlové čočky pro řidiče proti oslnění

Tento typ brýlových čoček se také někdy označuje jako brýle pro noční řízení. Moderní typy světlometů dnešních aut vytvářejí v noci rušivou záři, kterou většina z nás vnímá jako oslnění od protijedoucích aut. Žárovky moderních světlometů emitují velké množství modrého světla, které způsobí, že vnímáme záři tohoto světlometu větší, než ve skutečnosti je. Brýlové čočky pro řidiče proti oslnění obsahují filtr modrého světla, který tuto ostrou záři zmírní. Jejich pozitivní účinky také oceníme v dešti, v mlze nebo při západu či východu slunce.

Polarizační brýlové čočky

Odražené sluneční paprsky od lesklých ploch mohou být velice nepříjemné. Jako děti jsme zrcátky dělali "prasátka" na zeď, ale i do očí našich kamarádů. Polarizační brýlové čočky dokáží tyto odražené světelné paprsky eliminovat. Ocení je nejen řidiči, sportovci a rybáři. Snad každý řidič zná oslnění od mokré vozovky nebo od kapoty svého či cizího auta. Rybářům např. pomáhají lépe rozeznat siluetu splávku. My ostatní oceníme schopnost těchto brýlí zlepšit kontrast našeho vidění nebo schopnost snížit oslnění od vodní hladiny v parných letních dnech.

Samozabarvovací polarizační brýlové čočky

Běžné polarizační brýlové čočky mají intenzitu zabarvení cca 85 % (kategorie 3). To znamená, že propustí pouze 15 % světla. Takto vysoká tmavost polarizačních brýlových čoček nemusí vyhovovat všem. Řešením je samozabarvovací a současně polarizační brýlová čočka Drivewear. Její tmavost závisí na intenzitě slunečního svitu. Minimální barva je barva polarizačního filtru, tedy 68 % - žlutozelená barva (při zatažené obloze). Zabarvení v autě dosahuje až 78 % - měděná barva (při ostrém slunci). Zabarvení venku dosahuje až 88 % - tmavě hnědá barva (při ostrém slunci).

Sportovní brýlové čočky

Sportovní brýle mají svá specifika a běžné brýlové čočky se pro ně nehodí. Nemusely by ve sportovních brýlích držet a kvalita vidění by byla značně zhoršena. Z tohoto důvodu se vyrábějí speciální zahnuté sportovní brýlové čočky s přepočtem dle parametrů sportovní obruby. Nemusíte již ke svým oblíbeným sportovní brýlím používat kontaktní čočky nebo kupovat speciální sportovní obruby s vnitřním klipem pro nasazení běžných brýlových čoček. Tento klip totiž významně ovlivňuje šíři zorného pole, které je pro mnoho sportů klíčovým parametrem.

Samozabarvovací brýlové čočky se zrcadlovou povrchovou úpravou

Relativní novinkou jsou samozabarvovací brýlové čočky, které mají na přední ploše nanesenu tolik oblíbenou zrcadlovou úpravu. Módní domy světových značek začaly ve velkém používat zmíněné zrcadlové sluneční brýle. Nyní si již můžete tento módní hit dopřát i v dioptrické variantě. Výhoda samozabarvovací verze je pak její celodenní využití bez závislosti na intenzitě slunečního svitu.

A to je jenom část z nich. Na další a to multifokální čočky se podiváme příště bo je to moc zajímavý téma, opředený spoustama mýtů, třebaže nefungujou, což fakt neni pravda.

Mějte se oranžově a pokud máte pocit, že byste ňáký z těchle čoček chtěli, přiďte za náma na pobočku a zeptejte se kolegů. Jo a na všechny tyhle čočky máme teď slevu 50% - teda jednu čočku dostanete zadara.

 

Váš Oranžík.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: