Oranžíkova poradna: Jak předcházet poškrábání brýlí

Víme už, že odstranění škrábanců z brýlových skel není práce pro domácí kutily, dnes nám náš ochočený odborník David Jelínek poví, jak předcházet poškození brýlových čoček a jejich povrchových úprav. Mezi nejčastější poškození brýlových čoček patří jejich poškrábání.  Pro správnou prevenci je potřeba nejdříve určit příčinu poškrábání. Obecně si je můžeme rozdělit na škrábance od ostrých předmětů a škrábance z čištění brýlí.

Jak předejít škrábancům od ostrých předmětů?

Na úvod si musíme říci, že zatím neexistují materiály a povrchové úpravy brýlových čoček, které by byly „nepoškrábatelné“. Nevěřte neodborným článkům na internetu. Pokud Vám brýle spadnou a nešťastně zavadí např. o ostrý roh stolu, tak škrábanec vznikne téměř vždy. V případě minerální brýlové čočky také hrozí její rozbití a případné pořezání od ostrých úlomků. Jedinou prevencí je tedy opatrnost. Pokud nemáte brýle na očích, tak se je snažte schovat do pouzdra. Při používání šňůrek na brýle myslete na to, že se při předklonu zhoupnou dopředu a mohou narazit do různých předmětů. Brýlemi zasunutými do kapsy u kalhot, do výstřihu nebo do vlasů můžete zavadit např. o nábytek. Při rizikových pracovních činnostech požívejte ochranné brýle nebo štíty. U sportovních aktivit raději šáhněte po speciálních sportovních brýlích, jejich případné poškrábání někdy bolí méně.

Jak předejít škrábancům z čištění?

Osobně raději používám termín „ošoupání“ z čištění. Tyto „vlásečnicové“ škrábanečny vznikají nejčastěji tak, že na povrchu brýlové čočky ulpí různé tvrdé částečky prachu. Při čištění brýlí pak tyto drobné a tvrdé částečky posouváme po povrchu brýlové čočky a fungují jako brusivo. Při každém suchém čištění brýlí mohou takto drobné škrábanečky vznikat. Pouhým okem nemusí být ihned patrné. Po roce čištění brýlí za sucha jich již mohou být desítky až stovky a začínají omezovat kvalitu vidění. Rada je poměrně jednoduchá. Před každým čištěním brýle důkladně opláchněte vlažnou tekoucí vodou. Jde především o mechanické odstranění tvrdých nečistot z povrchu brýlové čočky proudem vody. Silný fukar studeného vzduchu by také mohl teoreticky fungovat. Toto mechanické odstranění tvrdých nečistot nelze nahradit vlhčenými ubrousky na brýle nebo spreji. Jejich hlavní funkce spočívá v odmaštění brýlových čočky.

Jaké hadříky na čištění brýlí jsou vhodné?

Ideální jsou ty, které zakoupíte v oční optice. Jsou vyrobeny ze speciální jemné látky, která povrch brýlových čoček nepoškozuje. Lze je nahradit jakoukoli jemnou tkaninou s podobnými vlastnostmi. Vyhněte se tuhým tkaninám a papírovým kapesníčkům s viditelnými kousky dřeva.

Jak si čistíš brýle ty?

Brýle vždy opláchnu proudem vlažné vody a nechám lehce okapat. Na přední i zadní stranu obou brýlových čoček nastříkám sprej na čištění brýlí a vyleštím hadříkem na čištění brýlí. Brýle si čistím ráno a někdy odpoledne po návratu domů z práce. Jednou měsíčně si nechám vyčistit brýle v ultrazvukové čističce.

Příště si povíme něco o poškození brýlí vysokými teplotami.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: