Oranžíkova poradna: Jak na syndrom únavy z digitálních obrazovek?

V minulém článku jsme si řekli něco o tom, co je syndrom únavy z digitálních obrazovek, dnes se podíváme na to, jak mu předcházet a jak jej léčit, pokud jsme prevenzi zanedbali.

Jaká je prevence?

Základem prevence je správná korekce všech očních vad. Pokud Vám oční lékař nebo optometrista předepsal dioptrie pro brýle „do dálky“ nebo „do blízka“, tak je používejte. Jedná se o stavební kámen prevence únavy očí z digitálních obrazovek.

Nezapomínejte na ergonomii vidění u práce s počítačem nebo jiným zařízením s digitální obrazovkou. Co to znamená:

Jaká je léčba?

Základem léčby je prevence a dodržování všech jejích bodů, včetně správné dioptrické korekce zraku. V případě výskytu příznaků Syndromu suchého oka neváhejte navštívit očního lékaře.

K samotné léčbě únavy z digitálních obrazovek se ve věkové skupině 13–45 let používají úlevové brýlové čočky, někdy také označovány jako relaxační brýlové čočky. Jednotný název této kategorie brýlových čoček se zatím neustálil. V literatuře se pak setkávám většinou s firemními názvy jednotlivých výrobců. Úlevové brýlové čočky mají ve své dolní polovině lehký přídavek plusových dioptrií, které uvolňují svalstvo zajišťující ostré a pohodlné vidění na blízké předměty. Uvolnění těchto svalů pak vede ke snížení únavy z digitálních obrazovek. Tento přídavek má v závislosti na výrobci různou sílu. Oční optik nebo optometrista pak na základě dotazníků a svých zkušeností určí správnou sílu tohoto přídavku v návaznosti na intenzitu Vašich příznaků, věk a životní styl.

Pro správný účinek úlevových brýlových čoček je vždy žádejte s povrchovou úpravou blokující modré světlo. Tento typ brýlových čoček neslouží pouze pro léčbu únavy z digitálních obrazovek, ale hojně se ve slabších sílách přídavku používá i jako prevence tohoto syndromu. Jako prevence je vhodný pro klienty ve věku 13–45 let, kteří tráví 2 a více hodin před digitálními obrazovkami nebo činnostmi na blízko. Jejich využití v dětském věku je zatím ve fázi výzkumů. U zákazníků v presbyopickém věku (typicky přibližně 45 let a více), kteří již nejsou schopni bez brýlí číst se doporučují multifokální nebo interiérové brýlové čočky.

Ve věkové skupině 45 let a více je léčba únavy z digitálních obrazovek odkázána především na dodržování všech bodů prevence. Dále pak na správnou korekci dioptrií do dálky, a především na čtení. Neoddalujte své nové brýle na čtení a tzv. necvičte oči starými brýlemi s již nedostačujícími dioptriemi. Tímto „cvičením“ si můžete únavu z digitálních obrazovek vyvolat. Ukazuje se, že pro prevenci a léčbu je vhodnější pro korekci zraku využít multifokálních nebo interiérových brýlových čoček místo samostatných brýlí do dálky a na čtení.

 

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: