Oranžíkova poradna - Desatero péče o brýle pro malý oranžíky.

Zdravim vás všechny,

dnešní povídání bude hlavně pro ty, který maj doma jako já malý brejlatý pomerančíky a už sou trochu zoufalí z toho, že ti pidižvíci se neuměj starat o svoje brejličky. Dětský brejle sou sice dělaný přímo pro ty malý neposedy, ale i tak prostě nevydržej všechno. A tak se nám furt stává že sou brejličky zamatlaný, pochroumaný nebo dokonce poničený. Takže sem pro vás s našimi odborníky z Orange Optik připravil takový malý desatero přímo pro brejlatý nedospělce. Třeba jim ho vytiskněte a někam pověste bo když ho budou dodržovat, ušetří vám to spoustu nervů a kaček.

1. V brýlích nedělám ranní či denní hygienu.

Děti často na brýle zapomenou, zavadí o ně kartáčkem na zuby, hřebenem na vlasy, nebo si opláchnou obličej s nasazenými brýlemi. Brýle se u toho mohou zkřivit a následné narovnání do původního tvaru může vést k jejich poškození.

2. Neskáčdo postele za mámou a tátou s brýlemi na očích.

Děti plné radosti běží do ložnice za mámou a tátou a u toho často zapomenou, že mají brýle na očích. A zkřivení nebo zlomení brýlí je na světě cobydup.

3. Neperu se s brýlemi na očích se sourozencema i při hře s kamarády, poprosím, aby dali pozor na moje brýle.

Dětské sourozenecké válčení je na denním pořádku skoro v každé rodině. Do dětského věku to prostě patří. Stejně tak se děti při hře s kamarády rády zapomenou. Poškození brýlí může v obou případech nastat poměrně rychle. 

4. Když si sundám brýle, tak je vždy dám do pouzdra.

Na volně položené brýle na stole se rádo zapomíná. Nejenom dětem, ale i nám dospělým. Dětským brýlím je mezi hračkami smutno a právem se bojí, že na nich nějaká ta hračka přistane.

5. Brýle si sundávám vždy oběma rukama.

To se snadno řekne, že ano? Děti ještě nemají plně vyvinutou koordinaci pohybu a brýle často sundávají oběma rukama na pravou nebo levou stranu. Je to pak stejné, jako když my dospělí sundáváme brýle jednou rukou. Tedy brýle se v tomto případě začnou na jedné straně povolovat a nedrží původní tvar.

6. Na brýle si nesahám.

Děti si často sahají na obličej nebo se dloubou v nose. Brýle si pak zašpiní a nevidí již přes ně dobře. Poté se snaží si brýle šmudlat tričkem, nebo utěrkou a mohou si je poškrábat či ohnout.

7. V tělocviku se vždy zeptám paní učitelky, jestli si mám brýle sundat. S brýlemi neplavu.

V tělocviku jsou cvičení, které lze bezpečně dělat s brýlemi a cvičení, kdy to již bezpečné není. Naučme děti, aby se nebály zeptat paní učitelky, jestli si mají brýle sundat. Kantoři jistě lépe rozhodnou, zda je daný cvik s brýlemi bezpečný. Chlorovaná voda ve školních bazénech brýlím nesvědčí. Je vždy lepší plavat bez brýlí nebo si nechat v oční optice vyhotovit speciální dioptrické plavecké brýle.

8. Dávám si na brýle pozor, když si nasazuji čepici, helmunebo třeba aktovku.

Upnuté čepice, přilby mohou brýle zmáčknou a zkřivit. Při nasazování aktovky může dítě brýle shodit na zem.

9. Když na brýle upadnu nebo sednutak to řeknu rodičům. Stejně tak, když se mi zdají brýle křivé, tak si je nikdy nesrovnávám sám a nebojím se to říci rodičům.

Tyto drobné incidenty mohou narušit obrubu, která by při včasném zásahu očního optika mohla být zachráněna. Děti se však někdy bojí rodičům přiznat a brýle pak mohou být dalším nošením nenávratně poškozeny. Někdy se také děti snaží si brýle svépomocí vyrovnat. Toto vyrovnávání pak často vede ke zlomení brýlí.

10. Brýle si vždy čistím za pomoci dospělých.

Některé děti jsou na své věci velice opatrné. Některé ale ne. Naučme dítě, jak správně čistit brýle a kontrolujme správnost jejich prvních pokusů. Při špatném způsobu čistění můžeme nejen poškrábat brýlové čočky, ale například i zlomit držáky sedel kovových brýlí.

Tak snad vám tohle naše desatero aspoň trošku uleví od neustálého hledání mrňavejch brejlí a jejich srovnávání. My to s naším brejlatým oranžíčkem řešíme skoro denně. Už aby z něj byl pořádnej zralej pomeranč a my si mohli hlídat jenom ty naše okuláry.

Mějte se oranžově a těším se na další povídání.

Váš Oranžík.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: