Oranžíkova poradna: Co je syndrom únavy z digitálních obrazovek?

Na obrazovky mobilních přístrojů ostříme svůj zrak čím dál častěji. Nejeden z nás do nich upírá svůj zrak většinu dne. Pro naše oči představuje tento nový fenomén velkou výzvu. Náš odborník David Jelínek nám dnes řekne, co může přílišné koukání na obrazovky způsobit:

Co je syndrom únavy z digitálních obrazovek?

Únava z digitálních obrazovek je soubor příznaků, které se v zahraniční literatuře označují jako DES – Digital Eye Strain, CSV – Computer Vision Syndrome nebo CES – Computer Eye Strain. Jedná se o poměrně nový syndrom spojený s naší civilizací digitální doby. V české literatuře se setkáváme s pojmy Syndrom počítačového vidění nebo Syndrom unaveného oka. Ve zkratce se jedná o přetížení svalů, které zajišťují vidění na blízko.     

Proč vzniká?

Ostré a pohodlné vidění na blízko nám zajišťuje souhra ciliárních svalů, okohybných svalů a svalů duhovky. V případě přetížení těchto svalů dochází k projevům únavy z digitálních obrazovek. Každý sval na těle se může unavit nebo ho můžeme přetížit. Následky na našem kosterním svalstvu při neúměrném posilování v tělocvičně jsme asi zažili všichni a u našich očí to není jiné.

Na blízko jsme se dívali vždy, ale nikdy tak intenzivně jako v dnešní digitální době. Přetížení výše uvedených svalů dochází především při častém dívání na blízko (počítač, mobil, tablet, knížka aj.), při krátkých čtecích vzdálenostech a při střídání různých čtecích vzdáleností.

Obvyklá čtecí vzdálenost u tištěného textu bývá u většiny z nás 40 cm. Z výzkumů však vyplívá, že čtecí vzdálenost u digitálních zařízení bývá kratší. V případě tabletů přibližně 30 cm a u mobilů 25 cm. Tato velmi krátká čtecí vzdálenost nadměrně zatěžuje svaly zajišťující vidění na blízko.

Doba, když jsme se dívali jen na psaný text je již pryč. Dnes často přeskakujeme očima z monitoru počítače na mobil, psaný text nebo tablet. Každé z těchto médií má jinou čtecí vzdálenost, častá a rychlá změna této vzdálenosti neúměrně naše oči zatěžuje.

Digitální obrazovky jsou všude okolo nás a někdy si tuto přemíru ani neuvědomujeme. Nejedná se pouze o počítače, mobily a tablety. Nacházíme je také na mikrovlnkách, chytrých hodinkách, lednicích, rychlovarných konvicích, pračkách, myčkách nebo sušičkách. Televizi máme často ve vzdálenosti 3 nebo 4 metry, a i na tuto poměrně dlouhou vzdálenost musí svaly zajišťující vidění na blízkou pracovat. Vzdálenost, na kterou pracovat nemusí je 20 m a dál. Při vzdálenost delší než 5 až 6 metrů je však jejich zatížení již nepodstatné.

Jak se syndrom projevuje?

Projevy tohoto syndromu jsou poměrně pestré. Kromě očních a zrakových příznaků zahrnují také příznaky celkové.

Mezi hlavní příznaky řadíme:

V příštím článku si řekneme více o prevenci a léčbě popsaných problémů.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: