Oranžíkova poradna: Brýle nemají rády horko

Vysoká teplota a brýle

Jak to mají brýle s vysokou teplotou? Je bezpečné nechat je na slunci na rozpálené pláži? Je možné přikládat do krbu s brýlemi na očích? Otázky, samé otázky. A pak je tu náš odborník David Jelínek a jeho odpovědi. Řekne nám vše co ví o vlivu teploty na stálost povrchových úprav a jejich vazby na materiály brýlových čoček.

Přilnavost a odolnost povrchových úprav nanesených na přední a zadní plochy brýlové čoček je závislá na mnoha faktorech. Obecně platí, že čím jsou povrchové úpravy kvalitnější tím lépe na brýlových čočkách drží. Nejčastější příčinou uvolnění, zvlnění či popraskání povrchových úprav brýlových čoček je jejich vystavení vysoké teplotě. Mezní teplota, kdy dochází k poškození povrchových úprav nelze přesně stanovit. Pohybuje se mezi 50 – 70 °C a závisí na výrobci, materiálu brýlové čočky a typu povrchové úpravy.

Jak se toto poškození teplem projeví?

Prvním projevem je rozmazané a neostré vidění. Většina zákazníků má dojem, že jsou brýlové čočky špinavé a současně je nelze vyčistit. Někteří zákazníci k nám přicházejí s pocitem, že jsou brýlové čočky poškrábané.

Jak poškozením teplem předcházet?

Každý z nás používá brýle v jiném prostředí a zažívá jiné rizikové situace. V první řadě, je dobré se zamyslet jak a kde brýle používáme. Mezi nejčastější rizikové situace patří například položené brýle na palubní desce auta, vyndávání pokrmů z trouby, odkládání brýlí na deku u moře, rozfoukávání ohně, sauna, odkládání brýlí na krbovou římsu, fénování vlasů s nasazenými brýlemi a podobně.

Co dělat, když již jsou povrchové úpravy poškozené?

Oprava bohužel není možná. Pokud je poškození malé, tak lze brýle používat dál. Pokud je poškození velké a již Vám neumožní plnohodnotné používání brýlí, tak nezbývá jiná možnost než výměna brýlových čoček nebo nákup nových kompletních brýlí.

Nemám si raději koupit brýlové čočky bez antireflexu?

Toto řešení bych nedoporučoval. Moderních povrchové úpravy nám přinášení nejen komfortnější a ostřejší vidění, ale také ochranu před škodlivým modrým světlem od mobilů a jiných digitálních obrazovek. Lepším řešením je opatrnost.

Chcete vědět o novinkách?
Sledujte nás: